Notowania

dzień
22.03.2009 17:30

Cyryl chce, aby świeto Dzień Rosji nabrało większego znaczenia

Zwierzchnik rosyjskiej cerkwi chciałby, aby przypadające na 12 czerwca święto narodowe Dzień Rosji nabrało większego znaczenia. W związku z tym patriarcha Cyryl proponuje, aby tego dnia cerkiew ustanowiła także obchody dnia urodzin świętego Aleksandra Newskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Patriarcha Cyryl w trakcie pobytu w Kaliningradzie powiedział, że właściwym byłoby wspólne świętowanie Dnia Rosji i dnia urodzin świętego Aleksandra Newskiego. Zdaniem zwierzchnika rosyjskiej cerkwi to nadałoby świętu dodatkowy ogólnonarodowy wymiar.

Dzień Rosji, czyli święto Niepodległości, jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. 12 czerwca 1990 roku w obliczu procesów uniezależniania się poszczególnych radzieckich republik zjazd deputowanych rosyjskich uchwalił Deklarację o suwerenności państwowej Rosji. Cztery lata później dzień ten został ogłoszony świętem państwowym.

Żyjący w XIII wieku Aleksander Newski był księciem Nowogorodu i dowódcą wojskowym. Pokonał między innymi wojska szwedzkie nad rzeką Newą - stąd jego przydomek. Potem złożył śluby zakonne i przyjął imię Aleksy. Po śmierci został kanonizowany. W roku ubiegłym jego postać zajęła pierwsze miejsce w telewizyjnym historycznym konkursie "Imię Rosji".

Tagi: dzień, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz