Notowania

unia europejska
30.06.2009 11:00

Czechy kończą dziś swoje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej

Od jutra pracami Wspólnoty będzie kierowała Szwecja. Pierwsza prezydencja kraju z byłego bloku wschodniego jest oceniana słabo, między innymi ze względu na kryzys wewnętrzny, który doprowadził do upadku rządu pod koniec marca. Rząd w Pradze nie może też przypisać wyłącznie sobie żadnego sukcesu w czasie prezydencji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czechy nie miały łatwego zadania - przejmowały stery w Unii po Francji, która nie dawała im większych szans. Przez pierwsze miesiące czeski premier tracił energię na walkę z nieprzychylnymi opiniami, później ostro krytykował protekcjonizm gospodarczy Francji i Stanów Zjednoczonych, próbował pokazać, że jest liderem - mówi Antonio Missiroli z brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej. "Było trochę w tym aroganckiej dumy, która zniknęła po upadku rządu pod koniec marca i nowy, techniczny rząd wycofał się, szukał raczej kompromisu między krajami członkowskimi" - dodał Missoroli.

Ale nowy rząd powstał na początku maja, a to oznacza, że od marca trwał stan zawieszenia, za długo jak na kraj, który przewodniczy Unii. Mówi się, że kryzys polityczny i brak przywództwa w Czechach przyczynił się do fiaska negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie dyrektywy o czasie pracy. Natomiast już nowy rząd przy pomocy kilku krajów zakończył rozmowy z Irlandią na temat gwarancji w sprawie traktatu lizbońskiego. Czesi zainaugurowali też Partnerstwo Wschodnie. Choć akurat prace nad tym polsko-szwedzkim projektem trwały od dawna i zostały w większości przygotowane przez Komisję Europejską.

Tagi: unia europejska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz