Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Częstochowa - Dożynki

0
Podziel się:

Na Jasnej Górze w Częstochowie zakończyły się uroczystości dożynkowe. Prezydent Bronisław Komorowski mówił, że tegoroczne dożynki, którym towarzyszy hasło: "Do Matki Pięknej Miłości", są wyjątkowe. Przypadają bowiem w okrągłą rocznicę Porozumień Sierpniowych. Jak podkreślał prezydent, po 30 latach możemy z dumą patrzeć na plon naszej wolności.

Prezydent mówił też o solidarności ludzkiej w kontekście tegorocznej powodzi. "Po raz kolejny w Polsce solidarność zaowocowała w naszych duszach w naszych postawach" - mówił prezydent. Zaznaczył, że na zniszczonych przez żywioł terenach powodzianom pomagali sąsiedzi, strażacy, wolontariusze, wiele osób przekazywało też datki i pomoc rzeczową.
Podczas dożynkowej homilii metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga mówił, że krzyże powinny być bezpieczne na polskich drogach i przy polskich polach. "Dopóki krzyże są bezpieczne, dopóty każdy kto szczerym sercem krzyż stawia lub się przy krzyżu zatrzymuje, może się bezpiecznie modlić, Polska jest bezpieczna" " - mówił arcybiskup.
Arcybiskup przypomniał , że są takie miejsca, jak Pl.Piłsudskiego w Warszawie, gdzie przemawiał Jan Paweł II. Plac ten - mówił duchowny- miał specjalną rangę także dlatego że umieszczono tam niegdyś trumnę Stefana Wyszyńskiego. Duchowny przypomniał, ze względu na rangę tego miejsca, stanął tam krzyż.
Metropolita zwrócił również uwagę na rodzinny charakter polskiego rolnictwa. Wezwał do pielęgnowania rodzinnych wartości. Podkreślał, że gospodarz nie może być traktowany inaczej niż każdy inny przedsiębiorca.
Podczas dożynek przemawiał też minister rolnictwa i rozwoju wsi. Marek Sawicki przypomniał o tegorocznych klęskach żywiołowych - ciężkiej zimie, huraganach i powodziach, które spotkały Polaków. Zapewnił, że żadna rodzina nie pozostanie bez pomocy.
Marek Sawicki poinformował, że rząd, w tym resort rolnictwa, szukają dodatkowych odbiorców polskiej produkcji rolnej. Prócz rynków europejskich, ekipa rządząca zabiega, by jak najwięcej polskich plonów trafiało na rynek rosyjski, ukraiński oraz na rynki azjatyckie i arabskie.
Ogólnopolskie dożynki jako podziękowanie za plony są organizowane na Jasnej Górze od 1982 roku Przybywa na nie kilkadziesiąt tysięcy osób. Uczestniczą w nich pielgrzymi i delegacje rolnicze z całej Polski. Rolnicy ubrani w tradycyjne stroje przynoszą dary z płodów ziemi, wieńce i chleby upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.
Modlitwy rolników na Jasnej Górze mają wielowiekową tradycję. Wśród pielgrzymek przybywających do Częstochowy grupy chłopskie były najliczniejsze, szczególnie w święta maryjne w sierpniu i wrześniu. W 1981 roku w czasach "Solidarności" pierwsza niedziela września stała się dniem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników indywidualnych.
Jasnogórskie dożynki są jedną z form duszpasterstwa rolników. Krajowym duszpasterzem rolników jest od 2001 roku biskup Jan Styrna.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)