Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szkoła
24.06.2006 13:44

Czy bacowie pójdą do unijnej szkoły ?

Bacowie do ławek szkolnych. Zakopiański Urząd Pracy przygotowuje specjalną szkołę dla górali zajmujących się wypasem owiec i produkcją oscypków, czyli dla baców. A wszystko dlatego, że jak oscypek stanie się unijnym produktem regionalnym, to Bruksela może zażądać, aby baca miał odpowiednie kwalifikacje. Urząd Pracy szuka fachowców w tej dziedzinie, a górale pukają się w czoło. Uważają, że aby wiedzieć jak się robi oscypki trzeba się urodzić góralem. I trzeba praktywować, a nie uczyć się teorii. "Starego bacy, który bacował całe życie nie trzeba uczyć rozumu" - podkreślają. Góralki dodają, że może trzeba będzie trochę "przeszkolić" samą Unię w kwestii oscypkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Świat stanął na głowie - wynika z wypowiedzi górali. Obawiają się oni, że lada dzień Bruksela zażąda, aby i owce poszły do szkoły, uczyć się dawania mleka. "Owca tylko umie mówić "be", a bacom angielski czy niemiecki nie jest potrzebny ani przy "kaganiu" sera, ani przy robieniu oscypków" - podkreśla jedna z góralek.
Szkolenie dla baców to zapewne przykład słynnej już unijnej biurokacji. A góralski oscypek już za rok ma szansę podbijać europejskie rynki serów.

Tagi: szkoła, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz