Notowania

dzienniki
26.02.2010 11:10

Dania - dziennik przeprosił za karykatury Mahometa

Jeden z czołowych duńskich dzienników "Politiken", który publikował karykatury proroka Mahometa, przeprosił z tego powodu społeczność muzułmańską. Gazeta zawarła w tej sprawie ugodę z ośmioma organizacjami reprezentującymi prawie sto tysięcy mieszkających w Danii wyznawców proroka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pięć lat temu publikacja karykatur przez największą gazetę kraju "Jyllands Posten" wywołała ostrą reakcję muzułmanów połączoną z zamieszkami w samej Danii i atakami na duńskie oraz skandynawskie placówki w państwach islamskich. Broniąc zasady wolności słowa pozostałe dziesięć gazet duńskich, w tym "Politiken", w solidarności z atakowanym "Jyllands Posten" przedrukowało trzy lata później te rysunki.

Obecnie "Politiken" zawarł porozumienie. W umowie gazeta przeprasza nie za samo wydrukowanie karykatur Mahometa, ale jedynie za naruszenie uczuć muzułmanów, które ten fakt mógł spowodować. Ponadto w tekście porozumienia redakcja podkreśla, że nie rezygnuje z prawa, które w przyszłości pozwoli jej na zamieszczanie podobnych publikacji.

Mimo takich zastrzeżeń krok "Politiken" wywołał krytykę. Jeden z dzienników określił go jako zdradę walki o zachowanie zasad wolności słowa.

Tagi: dzienniki, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz