Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata "Finansowanie ochrony zdrowia - kierunki dla Polski"

0
Podziel się:

System opieki zdrowotnej trzeba zreformować - zgodzili się uczestnicy debaty "Finansowanie ochrony zdrowia - kierunki dla Polski". W dyskusji wzięli udział parlamentarzyści, lekarze i dyrektorzy szpitali. Mimo zaproszenia, zabrakło przedstawicieli ministerstwa zdrowia i PiS.

Posłanka Ewa Kopacz z Platformy Obywatelskiej powiedziała, że PO chce decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia i wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Opowiada się również za racjonalnym wydawaniem pieniędzy i uszczelnieniem systemu.
Prezes PSL Waldemar Pawlak podkreślił, że trzeba w Polsce zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia. Potrzebne są szybkie zmiany, szczególnie w systemie finasowania szpitali.
Marek Balicki - ekspert LiD - zaznaczył, że receptą na uzdrowienie ochrony zdrowia są miedzy innymi ubezpieczenia dodatkowe. Balicki proponuje także, aby zrównać szpitale niepubliczne i publiczne, aby mogły również sprzedawać usługi.
Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel, który kandyduje do senatu z Listy UPR podkreślił, że trzeba zwiększyć nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych, wprowadzić mechanizmy rynkowe, czyli konkurencję między płatnikami i szpitalami, oraz wprowadzić współpłacenie przez pacjentów.
Szef Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz przyznał, że jest zwolennikiem decentralizacji Funduszu.
Wiceprzewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Włodarczyk podkreślił, że problemy służby zdrowia powinnny być rozwiązywane ponad podziałami politycznymi.
Premier Jarosław Kaczyński zapowiadał dwa tygodnie temu, że w przyszłym roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną o 11 miliardów złotych. Opowiedział się również za wzrostem składki na ubezpieczenie zdrowotne.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)