Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Decyzja prezydenta dotycząca zawetowania ustawy medialnej jest słuszna"

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński zawetował ustawę medialną. Do takiej decyzji prezydenta skłoniły negatywne opinie o projekcie środowisk twórczych. Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki tłumaczył, że dziennikarze i artyści jednogłośnie wzywali Lecha Kaczyńskiego do niepodpisywania ustawy medialnej.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski wierzy, że uda się zbudować większość do odrzucenia weta. W jego opinii argumentem jest nie tylko bałagan w mediach, ale także kwestia ich finansowania. Jak dodał, spełnienie żądań środowisk kulturalnych wymaga "zabrania się za telewizję".

Posłanka PiS Elżbieta Kruk mówi z kolei, że decyzja prezydenta jest słuszna. Jak dodaje, nie ma pewności co tego, jak wobec weta zachowają się posłowie. Posłanka nie ma jednak wątpliwości, że gdyby to zależało tylko od merytorycznej warstwy ustawy, to ustawa nie miałaby szans na utrzymanie.

Szef klubu SLD Grzegorz Napieralski, przed decyzją prezydenta krytykował ustawę przyjętą przez Sejm. Teraz mówi, że nie wie jeszcze jak zagłosuje Lewica wobec prezydenckiego" nie". Decyzja zostanie podjęta na spotkaniu klubu parlamentarnego i zarządu krajowego SLD.

Minister Piotr Kownacki wyraził opinię, że środowiska twórcze zaproponują kompromisowe rozwiązania dotyczące mediów publicznych. Szef Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że jeśli pojawi się rozsądny pod względem merytorycznym projekt, to Lech Kaczyński go poprze. Prezydent może na przykład - jak powiedział Kownacki - zgłosić taką ustawę jako inicjatywę legislacyjną.

Przygotowana przez PO, PSL i SLD ustawa znosi od nowego roku abonament radiowo-telewizyjny i wprowadza finansowanie publicznego radia i telewizji z budżetu państwa. Ostateczną kwotę, jaką otrzymywałyby media publiczne ma ustalać Sejm.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)