Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diagnoza społeczna - Polacy - gospodarka

0
Podziel się:

W zachowaniach ekonomicznych Polaków nie widać wyraźnego wpływu kryzysu. Około 70 procent gospodarstw domowych deklarowało, że radzi sobie nieźle i "wiąże koniec z końcem". Rośnie liczba gospodarstw domowych, w których jest internet i urządzenia takie jak telewizor, pralka automatyczna, lodówka. Natomiast coraz mniej gospodarstw ma telefon stacjonarny. Tak wynika z Diagnozy Społecznej 2011, w której przebadano ponad 26 tysięcy osób, na przełomie marca i kwietnia tego roku. Ekonomiczne aspekty tego badania przedstawiono dziś w Warszawie.

Szef projektu, psycholog społeczny Janusz Czapiński powiedział, że ponad połowa respondentów deklarowała, że żyje oszczędnie i dzięki temu starcza na wszystko. Kiedy pieniędzy przestaje wystarczać, 86 procent badanych deklaruje, ze zaczyna od ograniczenia potrzeb, znacznie rzadziej szuka dodatkowego zarobku.
Niemal co trzeci z badanych z powodów finansowych zrezygnował z udziału w wydarzeniach kulturalnych, a co czwarty zrezygnował z zakupu książki. Z powodu oszczędności połowa pytanych Polaków zrezygnowała także z wyjazdów wakacyjnych w 2011 roku, a 38 procent badanych nie wysłało na wakacje dzieci.
W marcu ponad 60 procent pytanych Polaków miało oszczędności, w większości sięgające rzędu od miesięcznego do trzymiesięcznego wynagrodzenia. Od poprzedniego badania w 2007 roku odsetek gospodarstw mających oszczędności wzrósł o 9 punktów procentowych. Oszczędzamy najczęściej w postaci lokat w bankach w złotówkach; tak robi prawi 70 procent badanych, ale aż 42 procent deklaruje, że ma oszczędności w gotówce. Motywem oszczędzania jest najczęściej gromadzenie rezerwy finansowej na sytuacje losowe. Prawie 40 procent badanych deklaruje , ze korzysta z kredytów i pożyczek bankowych, które przeznacza na zakup urządzeń, remont domu lub mieszkania, albo na zakup lokum. Niektórzy zaciągają pożyczki i kredyty na spłatę wcześniejszych zobowiązań.
Dużym zaufaniem wśród badanych cieszy się Narodowy Bank Polski - pozytywnie ocenia go trzy czwarte Polaków, 40 procent badanych deklaruje zaufanie do banków komercyjnych.
Badacze Diagnozy Społecznej 2011 zwracają uwagę, ze zaczyna maleć rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństwa. Nierówności między skrajnymi grupami dochodowymi zmniejszyły się o 3 procent.
Profesor Janusz Czapiński podkreśla, że Polacy cechują się ciągle bardzo niskim poziomem zaufania wobec innych ludzi, również członków swojej grupy społecznej, nie wierzą w dobre intencje innych ludzi.. W ocenie badacza, przekłada się to na sytuację ekonomiczną, która mogłaby być o wiele lepsza, gdyby była większa skłonność do współpracy i działania zespołowego.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)