Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diecezja tarnowska - apel do Sejmu o działania na rzecz ochrony życia

0
Podziel się:

Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji tarnowskiej wystosowali apel do Sejmu o działania na rzecz ochrony życia. W liście proszą marszałka Bronisława Komorowskiego, by polska dyplomacja na forum Narodów Zjednoczonych, Parlamentu Europejskiego i poszczególnych państw udzielała wsparcia obronie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. To także apel o podejmowanie działań chroniących życie i zdrowie dzieci poczętych metodą in vitro.

List jest efektem V Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Tarnowskiej, które zgromadziło się ostatnią sobotę w Tarnowie siedemset osób. Wykładom i dyskusjom towarzyszyło hasło: "Życie ludzkie jest święte i nienaruszalne".

W homilii na zakończenie forum, biskup tarnowski Wiktor Skworc zaapelował do członków ruchów i stowarzyszeń o budowanie cywilizacji życia. "Mamy obowiązek - jako wyborcy - rozliczać wybranych przez nas reprezentantów do parlamentu, którzy powinni wiedzieć, że nawet mocą ustawy sejmowej zło nie stanie się dobrem" - podkreślił w homilii bp Skworc.

Ojciec Jacek Salij zwrócił uwagę, że zaczynamy żyć w cywilizacji, w której zabijanie niewinnych istot, a także starszych i chorych ludzi przestaje być problemem. Zauważył także, że brak dziecka dla małżonków to bolesny problem i trzeba z dużym zrozumieniem wypowiadać się na ten temat. "Jest jednak rzeczą fatalną, gdy tęsknota za dzieckiem jest zaspakajana za pomocą środków technicznych. To urąga ludzkiej godności" - podkreślił o. Salij.

O godności ludzkiego życia mówiła też lekarz ginekolog Monika Holerek Małecka.
Zwróciła uwagę, że przykazanie nie zabijaj dotyczy tak samo pacjenta po jak i przed urodzeniem. Przywołała fragment przysięgi Hipokratesa: "Nikomu, nawet na żądanie nie dam śmiercionośnej trucizny ani nikomu nie będę jej doradzał. Podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie." Pani doktor podkreśliła, że Hopokrates, który był Grekiem wyznającym politeizm, nie miał związku nie tylko z cywilizacją chrześcijańską, bo żył kilka wieków przed Chrystusem, ale nawet z judaistyczną.

"Jak widać wartość i godność życia ludzkiego była i jest rozumiana zawsze tak samo" - zauważyła doktor Małecka.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)