Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca roku UE ma podjąć decyzję, co dalej z negocjacjami z Turcją

0
Podziel się:

Rozmowy w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej  zostały zawieszone ze względu na konflikt turecko-cypryjski.

W pięć lat po przystąpieniu Polski do Wspólnoty Europejskiej to właśnie 70-milionowa Turcja jest najbardziej kontrowersyjnym spośród krajów kandydujących. Jest ona krajem w większości muzułmańskim i to właśnie różnice religijne budzą największe obawy w Europie. Turcja nadal nie rozwiązała też problemu mniejszości kurdyjskiej, choć od kilku miesięcy działa tutaj pierwsza kurdyjska telewizja. To duży krok naprzód, bo jeszcze kilka lat temu Kurdom nie wolno było nawet rozmawiać we własnym języku. Europa wytyka Turcji także brak wolności słowa i wciąż przemilczaną kwestię rzezi na Ormianach z 1915 roku.

Turecko-unijne rozmowy ciągną się już 22 lata. Bruksela zawiesiła ostatnio osiem rozdziałów negocjacyjnych do czasu rozwiązania kwestii Cypru. Północna część wyspy zamieszkana przez Turków tworzy bowiem samozwańczą republikę.

Sami Turcy chcą przystąpienia do Unii, bo mają nadzieję, że Bruksela da im pieniądze i rozkręci gospodarkę. Jednak poparcie dla wstąpienia do Unii maleje i wynosi obecnie około 50 procent. Wszystko ze względu na rosnących w siłę nacjonalistów i przywódców religijnych. Unia Europejska coraz częściej jest w Turcji przedstawiana jako klub chrześcijański, który nigdy nie będzie przychylny muzułmanom.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)