Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Do zatrzymania podejrzanych w aferze węglowej wyznaczono najlepszych funkcjonariuszy"

0
Podziel się:

Sejmowa komisja śledcza wyjaśniająca okoliczności śmierci Barbary Blidy przesłuchała byłego szefa katowickiej delegatury ABW i jego zastępcę.

Obaj świadkowie zeznawali incognito. Na większość pytań komisji nie odpowiedzieli powołując się na brak informacji lub mówiąc, że z powodu upływu czasu nie pamiętają szczegółów.

Pierwszy ze świadków - były szef katowickiej ABW - powiedział, że do zatrzymania podejrzanych w aferze węglowej wyznaczono najlepszych funkcjonariuszy, którzy w jego ocenie działali zgodnie z prawem. Pytanie o to, czy czuje się odpowiedzialny za tragiczny finał akcji ABW w domu Barbary Blidy, świadek uznał za niestosowne i mające charakter insynuacji.

Posłowie pytali świadka o jego spotkanie z Barbarą K., śląską bizneswoman, która obciążyła Barbarę Blidę. Świadek przyznał, że zawiózł tę kobietę swoim samochodem służbowym z aresztu do prokuratury. Dodał, że fakt takiego spotkania powinien być zaprotokołowany. Jednak w aktach komisji nie ma takiego dokumentu, choć - jak podkreślali posłowie - komisja zwracała się o to do ABW.

Drugi z zeznających - zastępca szefa katowickiej delegatury ABW -formalnie nadzorował śledztwo dotyczące afery węglowej . Świadek powiedział, że w marcu 2007 roku był przekonany, iż materiał dowodowy przeciwko Barbarze Blidzie nie jest wystarczający do postawienia jej zarzutów. Pytany o narady, w których poruszano sprawę afery węglowej - a które odbyły się u ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego i w centrali ABW - świadek mówił, że nie ma informacji na ten temat.

Jutro komisja przesłucha dwóch prokuratorów, aby wyjaśnić wątpliwości co do autorstwa podpisu pod dokumentem o wszczęciu śledztwa dotyczącego Barbary Blidy.

Barbara Blida popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 roku, podczas próby jej zatrzymania przez ABW. Oficerowie Agencji działali na polecenie prokuratury, która planowała postawić byłej posłance SLD zarzuty pomocnictwa w korupcji. Sejmowa komisja śledcza bada prawidłowość i legalność działań ABW i prokuratury wobec Barbary Blidy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)