Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych działa już pięć lat

0
Podziel się:

Powstało po tym, jak Polska zdecydowała o wysłaniu żołnierzy do Iraku, w ramach operacji "Iraqi Freedom". Dowództwo to ważna struktura wojskowa, która odpowiada za poprawne działanie polskich kontyngentów wojskowych na misjach zagranicznych.

Dowódca Operacyjny - generał Bronisław Kwiatkowski - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że w ciągu pięciu lat działania wiele się zmieniło w dowództwie. Dziś już nikt z wojskowych nie wątpi, że powołanie tej instytucji było słuszne. Dowództwu przybyło zadań - między innymi ochrona granic państwowych z powietrza.

Dowództwo Operacyjne 24 godziny na dobę monitoruje sytuację na misjach zagranicznych. Ma łączność z każdym kontyngentem i jego dowódcą. Dowództwo powstało, ponieważ żołnierze wchodzący w skład misji pochodzą z różnych jednostek wojskowych w kraju. Musiała więc powstać instytucja - jak tłumaczy pułkownik Dariusz Kacperczyk z zespołu prasowego - która to wszystko "spina". Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych zostało powołane decyzją ministra obrony narodowej 22 października 2003 roku.

Pierwszym poważnym sprawdzianem dla DO była misja w Iraku. Do tej pory Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych dowodziło Polskimi Kontyngentami Wojskowymi w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej oraz koalicyjnych na trzech kontyngentach.

W chwili obecnej Dowództwo kieruje działaniami 3750 żołnierzy, biorących udział w ośmiu misjach i operacjach poza granicami Rzeczypospolitej. Największy Polski Kontyngent Wojskowy bierze udział w operacji ISAF w Afganistanie.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)