Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Drugi kierunek studiów od dziś płatny

0
Podziel się:

Minister Barbara Kudrycka przygotowała dużo zmian dla studentów i nie tylko.

Drugi kierunek studiów od dziś płatny
(kprm.gov.pl)

Niektóre środowiska związane ze szkolnictwem wyższym są niezadowolone z reformy przeprowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która wchodzi dzisiaj w życie.

Najgłośniej protestują uczelnie niepubliczne, które domagają się równego finansowania szkół państwowych i prywatnych. Rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, doktor Krzysztof Pawłowski uważa, że to niesprawiedliwe, aby uczniowie studiów dziennych na uczelniach niepublicznych płacili za naukę. Dodaje, że darmowe studiowanie na studiach dziennych jest w interesie polskiej gospodarki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t84792.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kudrycka;studia;to;nie;tylko;zawod,118,0,819318.html) Kudrycka: Studia to nie tylko zawód
Reforma szkolnictwa zakłada większą współpracę z przedsiębiorcami i większą swobodę w tworzeniu nowych kierunków, które będą odpowiadać na potrzeby rynku. Z badania przeprowadzonego wśród pracodawców z Portugalii, Włoch, Turcji i Polski wynika, że uczelnie wyższe w nieodpowiedni sposób przygotowują swoich studentów do konkurowania na rynkach pracy. Polscy przedsiębiorcy twierdzą, że polscy absolwenci mają duże luki w zakresie komunikacji, pracy zespołowej, przedsiębiorczości i rozwiązywania problemów.

Mieczysław Bąk z Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym powiedział, że badania wskazały na niewystarczające zaangażowanie uczelni w rozwijaniu tych umiejętności.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136828.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/luty;studenci;powinni;placic;a;wykladowcy;lepiej;zarabiac,68,0,806468.html) Luty: Studenci powinni płacić, a wykładowcy lepiej zarabiać
Wprowadzenie reformy szkolnictwa nałożyło też na uczelnie obowiązek podpisywania ze studentami umów gwarantujących katalog świadczeń bezpłatnych. Tomasz Lewiński z Parlamentu Studentów RP powiedział, że w 2010 roku 80 procent uczelni stosowało tzw. klauzule niedozwolone.

Obecnie studenci analizują umowy sporządzone przez uczelnie w związku z wchodzącymi dzisiaj w życie zmianami. Okazało się, że na 400 próśb o przesłanie takiego kontraktu, odpowiedziało niespełna 200 uczelni. Po przeanalizowaniu kilkunastu z nadesłanych dokumentów wynika, w co drugim nadal znajdowały się klauzule niedozwolone.

Zmiany wprowadzają też procedury konkursowe na wszystkie stanowiska na uczelniach. Mają też ułatwić sprowadzanie do Polski zagranicznych naukowców.
Ograniczona będzie wieloetatowość. Drugi etat będzie możliwy jedynie po uzyskaniu zgody rektora. Nauczyciele akademiccy będą dodatkowo poddawani ocenie działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t113019.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/oplaty;za;studia;sld;chce;je;zniesc,97,0,843873.html) Opłaty za studia. SLD chce je znieść W przyszłym tygodniu klub SLD planuje złożyć w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t82144.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ograniczenia;w;studiowaniu;zaskarzone,34,0,831778.html) Ograniczenia w studiowaniu zaskarżone PiS zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające opłaty za studiowanie na drugim kierunku studiów stacjonarnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)