Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Duchowni popierają zmianę prawa przez Benedykta XVI

0
Podziel się:

OPINIE - Watykan - konklawe - zmiana prawa

Decyzja Benedykta XVI o możliwości wcześniejszego zwołania konklawe spotkała się z aprobatą duchownych. Ksiądz Wojciech Mikulski i Biskup Tadeusz Pieronek podkreślili, że papież postąpił słusznie, bo obecne prawo nie było dostosowane do zaistniałej sytuacji.
Szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia tłumaczył, że w tym wyjątkowym przypadku zawczasu znana jest data powstania wakatu na Stolicy Apostolskiej. Przypomniał, że przez stulecia procedury wyboru nowego papieża rozpoczynały się z dniem śmierci poprzednika, w związku z czym konkretna data nie była znana. Jednak tym razem kardynałowie zostali poinformowani wcześniej, że trzeba przybyć do Watykanu. Dlatego zdaniem księdza Wojciecha Mikulskiego, nie ma potrzeby czekania.
Biskup Tadeusz Pieronek stwierdził, że zmiana prawa to zniesienie formalnych przeszkód we wcześniejszym wyborze następcy Benedykta XVI. Dotychczasowe zasady dotyczyły przecież kwestii żałoby po papieżu, która w tym przypadku nie występuje. Biskup stwierdził, że w związku z tym nie ma potrzeby, aby tak długo czekać na konklawe. Dodał jednak, że jeśli kardynałowie nie zadecydują, że ma się ono odbyć wcześniej, to wciąż będzie obowiązywał okres 20 dni oczekiwania.
Papież Benedykt XVI wydał specjalny dokument, który wprowadza zmiany do dotychczasowych reguł, wyznaczonych w 1996 roku przez Jana Pawła II. Teraz Kolegium Kardynalskie ma prawo wcześniej zwołać konklawe, niż to przewidziano w przepisach, jeśli stwierdzi obecność wszystkich kardynałów-elektorów. W związku z tym marcowe konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI, będzie mogło rozpocząć się wcześniej niż określały to obowiązujące do tej pory przepisy. Mówiły one o minimum 15 i maksimum 20 dni od wakatu Stolicy Apostolskiej.
Wicekamerling Kościoła rzymskiego, biskup Pier Luigi Celata powiedział, że Kolegium Kardynalskie ma równocześnie możliwość przedłużenia dyskusji poprzedzającej przystąpienie do wyboru nowego papieża. Benedykt XVI w tym zakresie pozostawił kardynałom całkowitą swobodę.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)