Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Duża aktywność obywatelska Polaków na Wyspach Brytyjskich

0
Podziel się:
bEsuZhDp

Polacy - Wielka Brytania - aktywność społeczna

Są mniejszością, ale chętnie angażują się w życie społeczne. Polacy w Wielkiej Brytanii działają na wielu polach społeczeństwa obywatelskiego.
Instytut Spraw Publicznych zaprezentował dziś raport "Nic o nas bez nas" dotyczący udziału Polaków w życiu społecznym na Wyspach Brytyjskich. Karolina Grot z ISP mówi, że tak zwana "nowa emigracja" nie angażuje się wyłącznie na rzecz innych Polaków. Wprawdzie działają szkoły sobotnie, polskie instytucje kulturalne, jednak liczna grupa angażuje się także w organizacje polityczne i pozarządowe, niekoniecznie zakładane przez rodaków - zaznacza Karolina Grot.
Autorka jednej z części raportu, Paula Pustułka z Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że Polacy na Wyspach integrują się także w ramach nieformalnych grup. Głównie ze względu na hobby, są to wędkarze, motocykliści, w Londynie powstała nawet grupa, która zaczynała od wspólnych wyjść na kawę, a teraz stała się swoistym klubem dyskusyjnym - wylicza autorka badań.
Według spisu powszechnego z 2011 roku w Anglii i Walii Polacy są trzecią narodowością. Więcej niż naszych rodaków jest tylko Brytyjczyków i Hindusów. Polską narodowość zadeklarowało wówczas 579 tysięcy osób.

IAR

bEsuZhDS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)