Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Bezpiecznego Internetu - działania

0
Podziel się:

Dzisiaj w całej Polsce Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym punktem obchodów jest debata specjalistów, która o 10:00 odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Z niebezpieczeństwami w sieci walczy się także w innych miastach. Zielonogórscy policjanci odwiedzają szkoły podstawowe oraz gimnazja, gdzie ostrzegają dzieci i młodzież przed zagrożeniami czyhającymi w Internecie. Małgorzata Stanisławska z zielonogórskiej policji powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że akcja trwa od początku lutego. W czasie lekcji z uczniami policjanci przekazują informacje, jak unikać treści pornograficznych czy rasistowskich. Policjanci ostrzegają także przed niebezpiecznymi znajomościami w sieci.
Z badań przeprowadzonych wśród dzieci między dziewiątym a szesnastym rokiem życia w ramach unijnego projektu EU Kids Online II wynika, że co trzeci rodzic nigdy nie tłumaczył dziecku, jakie są zasady bezpiecznego surfowania.
Uczniowie ze szkoły podstawowej numer 14 w Zielonej Górze mówią, że przed komputerem spędzają więcej czasu, niż przy odrabianiu lekcji. Dzieci o internetowym bezpieczeństwie uczą się głównie na informatyce. Krzysztof Przewoźny, nauczyciel tego przedmiotu wyjaśnia, że zagadnienia związane z ochroną danych czy tożsamości są ważną częścią jego lekcji.
Według badań organizatorów Dnia Bezpiecznego Internetu, 58 procent dzieci nie pamiętało, żeby kiedykolwiek korzystało z Internetu wspólnie z rodzicami. Doktor Jarosław Wagner z katedry medialnej na Uniwersytecie Zielonogórskim przekonuje, że niebezpieczeństw w internecie nie da się wyeliminować, ale można ograniczyć dostęp dzieci do niebezpiecznych treści. Taką możliwość dają rodzicom specjalne filtry instalowane na komputerach.
Niebezpieczeństwo w internecie dotyczy nie tylko dzieci. Młodzież i dorośli także są narażeni, na przykład na kradzież pieniędzy z konta czy tożsamości na portalach społecznościowych. Według doktora Piotra Bubacza, informatyka z zielonogórskiej uczelni, hakerzy mają dwie główne metody pozyskiwania naszych haseł. Pierwszą z nich jest tak zwany Social Engineering, polegający na poszukiwaniu hasła na podstawie prywatnych lub służbowych informacji, dotyczących właściciela konta. Metodę tę stosował jeden z najbardziej znanych hakerów, Kevin Mitnick. Innym sposobem na złamanie hasła jest stosowanie programów, które testują kombinacje znaków. Zdaniem informatyka, wielu Polaków stosuje hasła, które można odgadnąć już po kilku próbach, takie jak "1,2,3,4,5,6", "Bóg", "miłość" czy imię lub nazwisko.. Ubiegłoroczne Badania ZoneAlarm pokazują, że aż 79 procent internautów używa niebezpiecznych haseł.
Ofiarą internetowych złodziei padł Krzysztof Łużny wraz z żoną. W ubiegłym roku stracili... wirtualny statek kosmiczny, będący częścią internetowej gry. Wcześniej wydalina niego kilkaset złotych. Ofiara kradzieży twierdzi, że swą wiedzę na temat internetowego bezpieczeństwa muszą poszerzyć także policjanci. Miłośnik gier internetowych powiedział, że wytłumaczenie stróżom prawa tego, na czym polegała kradzież, zajęło kilka godzin.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w ponad siedemdziesięciu państwach. W Polsce patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)