Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

0
Podziel się:

Tragedia Górnośląska - rocznica - obchody

Dziś na Śląsku obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Został on ustanowiony w 2011 roku przez Sejmik Województwa Śląskiego. Obchodzony jest co roku w ostatnią niedzielę stycznia.
W 1945 roku rozpoczęły się represje żołnierzy Armii Czerwonej wobec mieszkańców Śląska. Wielu z nich zostało zamordowanych, wywiezionych do ZSRR lub uwięzionych w obozach. Część represjonowanych 69 lat temu była pędzona 10-kilometrową trasą z katowickiego placu Wolności do obozu "Zgoda" w Świętochłowicach.
W intencji represjonowanych Ślązaków modlono się w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Przed mszą władze województwa oddały hołd zabitym, składając kwiaty przed tablicą upamiętniającą tragedię.
"Wołamy o łaskę zbawienia dla ofiar i o pokój serc dla ich rodzin, dla nas wszystkich żyjących na śląskiej ojcowiźnie" - powiedział arcybiskup Wiktor Skworc, rozpoczynając mszę świętą. Jak mówił, sprawa Tragedii Górnośląskiej była przedmiotem poselskich interpelacji, niestety pozostawały bez odpowiedzi.
Zdaniem marszałka województwa, Mirosława Sekuły, zachowywanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach jest bardzo ważne. Osieroconych zostało kilkadziesiąt tysięcy rodzin. Mirosław Sekuła podkreśla, że do tej pory tak naprawdę nie znamy rozmiarów Tragedii Górnośląskiej.
IPN niedawno uzyskał zgodę władz w Donbasie i Doniecku na Ukrainie na dostęp do archiwów poradzieckich i ukraińskich na ten temat. Polscy specjaliści mają działać w porozumieniu z Wydziałem Historii uniwersytetu w Donbasie. Dopiero po kilku latach badań historyków poznamy rozmiary tej tragedii.
Obecnie szacuje się, że ofiarami Tragedii Górnośląskiej padło ponad 100 tysięcy osób.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)