Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzien Wody

0
Podziel się:

Dzień Wody

884 miliony ludzi na świecie cierpią z powodu braku wody. Codziennie 6 tysięcy dzieci traci życie w wyniku chorób wywołanych przez brak dostępu do czystej wody. ONZ dwadzieścia lat temu ogłosiła 22 marca Światowym Dniem Wody, a dwa lata temu uznała dostęp do czystej wody i sanitariatów za jedno z podstawowych praw człowieka.
Polska Akcja Humanitarna jest jedną z organizacji, które starają się zapewnić dostęp do wody mieszkańcom tych rejonów świata, gdzie jej najbardziej brakuje. Szefowa PAH Janina Ochojska mówi, że projekty wodne stopniowo stały się priorytetem organizacji, bo są bardzo potrzebne. "Dostęp do wody równa się brak głodu, i my to bardzo wyraźnie widzimy na przykład w Sudanie Południowym, gdzie wybudowaliśmy blisko 100 studni, a drugie tyle wyremontowaliśmy. Widzimy, jak zmniejszyła się liczba niedożywionych dzieci. Ludzie mieszkający w tych wioskach mogą uprawiać rolę, mają warzywa, beneficjentki naszych projektów rolniczych mogą nawet sprzedawać warzywa na targu i mogą opłacić szkołę dla swoich dzieci" - mówi szefowa PAH.
Polska Akcja Humanitarna buduje także studnie głębinowe w Somalii, ale są to dużo trudniejsze inwestycje - podkreśla Janina Ochojska. Woda w Somalii ze względu na warunki geologiczne jest wydobywana z głębokości ponad 300 metrów, a to jest znacznie droższe, bo wymaga specjalistycznych budowli i odpowiedniej infrastruktury. Ale taka studnia dostarcza wodę dla około 20-30 tysięcy osób, a w Sudanie Południowym z jednej studni korzysta 1000-1500 osób. W Somalii PAH rozpoczął starania o budowę kilku studni. Jak powiedziała szefowa organizacji, trwają jeszcze procedury przetargowe, ale już w kwietniu mają zacząć się wiercenia.
Monika Korowajaczyk-Sujkowska koordynuje działania PAH w Autonomii Palestyńskiej. Mimo trudnej sytuacji politycznej projekty wodne PAH są realizowane. Szczególnie trudna sytuacja jest w zamkniętej Strefie Gazy, gdzie oprócz braków w dostępie do wody, jest bardzo zła infrastruktura sanitarna. PAH stara się zwiększyć dostęp do wody i poprawić warunki sanitarne, na przykład budując ujęcia wody i sanitariaty w szkołach. Polska Akcja Humanitarna odbudowywała też starożytne cysterny na wodę w beduińskich wioskach poza Strefą Gazy, część z nich została jednak zniszczona przez izraelskie wojsko. PAH stara się o ocalenie cystern na wodę w innych miejscowościach. Budowle zapełniane w czasie deszczu, w porze suchej dają możliwość przeżycia zwierzętom gospodarskim, ale przez władze izraelskie są uznawane za zagrożenie sanitarne. Cysterny Beduinów są też traktowane jako budowle nielegalne, stąd decyzje o wyburzeniach mimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.
Kampania Wodna PAH jest prowadzona od 2004 roku. Jej celem jest między innymi zaangażowanie Polaków w niesienie pomocy ludziom pozbawionym przywileju korzystania z bezpiecznych źródeł wody.
Więcej informacji o problemie niedoboru wody na świecie i możliwościach pomocy ludziom, którym wody brakuje, znajdziemy na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej www.pah.org.pl

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)