Notowania

dzień
02.11.2008 11:38

Dzień Zaduszny na Słowacji

Na Słowacji podobnie jak w Polsce obchodzony jest Dzień Zaduszny. Słowackie tradycje zaduszkowe nawiązują do tradycji pogańskich, choć dziś nie są one już przestrzegane.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niektóre wierzenia sięgają zamierzchłej przeszłości. Mieszkańcy wsi wierzą, że w noc poprzedzającą Zaduszki zmarli wracają do swych dawnych domów i spożywają potrawy przygotowane przez żywych. Dusze zstępują na ziemię z czyśćca, gdzie pokutują za swoje grzechy.

W Zaduszkową noc zostawiano na stołach chleb i inne potrawy. Ludzie chcieli w ten sposób uczcić zmarłych, którzy mieli przychodzić do swoich domów. Dekorowano również groby i zapalano świeczki. Dziś na groby przynosi się bardzo popularne wieńce wykonane z sosny, jodły lub tui przyozdobione kokardkami i kwiatami. Popularne są również chryzantemy. Ten, kto nie może pójść na cmentarz zapala w domu dla każdego zmarłego z rodziny po jednej świeczce.

Na słowackich wsiach niektóre czynności są zakazane. Na przykład wylewanie wody przez okno po myciu naczyń by nie oblać zabłąkanej duszy i palenie w piecu, ponieważ tą drogą dusze dostają się do domu.

Tagi: dzień, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz