Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Dziennik Gazeta Prawna" - Biurokracja nie zaciska pasa
Rząd zatrudnia coraz więcej słabych urzędników - wynika z sondy "Dziennika Gazety Prawnej". Dziennik zauważa, że choć od stycznia administracja rządowa ma swobodę zarządzania kadrami, nie korzysta z tego. Urzędy nie zwalniają słabych, nie nagradzają najlepszych pracowników, nie zlecają firmom zewnętrznych zadań. W efekcie liczba urzędników przez ostatnni rok wzrosła o 11 procent.
Czytaj więcej w Money.pl
"Dziennik Gazeta Prawna": Uczelnie się wyludniają
Spada nie tylko liczba studentów, lecz także nauczycieli akademickich - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
"Dziennik Gazeta Prawna": Studiuję, więc kseruję
53 proc. studentów kupuje podręczniki potrzebne do nauki, 83 proc. pobiera materiały z internetu, ale 91 proc. stawia na dobrą, starą metodę, czyli kserowanie, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wydawcy się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą.
Ukraińcy zaciskają pasa. Ale najgorsze mają już za sobą
Aż 43 proc. Ukraińców odpowiedziało, że oszczędza niemal na wszystkim oprócz jedzenia. 45 proc. oceniło dochody jako dostateczne, aby przeżyć, ale takie z których nie da się odłożyć oszczędności.
"Dziennik Gazeta Prawna" wysłał do 16 urzędów wojewódzkich i 17 ministerstw pytania o liczbę pracowników. Okazuje się, że od czerwca 2009 zatrudnienie w urzędach wojewódzkich wzrosło o 6 procent, a w ministerstwach o 16 procent. W większości resortów trwają też nabory. Dziennik zwraca uwage, że w sytuacji, w której rząd podwyższa podatki, by ratować budżet, rosną koszty zatrudnienia w urzędach i maleje efektywność pracy.
Dyrektorzy generalni w rozmowie z gazetą przyznają, że boją się zwalniać i nie są przyzwyczajeni do różnicowania płac. Obawiają się też odpowiedzialności, tego, że sądy orzekną odszkodowanie za nieuzasadnione zwolnienie.


Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kry
rząd, podatki, budżet, firma, biurokracja, gazeta prawna, dzienniki, zaciskanie pasa
IAR