Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Dziennik Gazeta Prawna" - Mniej dopłat do pensji niepełnosprawnych

0
Podziel się

Firmy zatrudniające niepełnosprawnych mogą utracić część dofinansowania pensji tych pracowników otrzymywanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

bEhNCCEl

Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych uznało bowiem, że dotacja taka nie przysługuje pracownikom, którzy już w trakcie trwania stosunku pracy uzyskali orzeczenie o niepełnosprawności. W takiej sytuacji nie wystąpi bowiem tak zwany efekt zachęty, czyli wzrost zatrudnienia w firmie.
Ewa Budkowska z działu prawnego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych podkreśla, że pracodawcy teraz nie wiedzą nawet, czy i kiedy PFRON przestanie wypłacać dofinansowanie do pensji pracowników, którzy stali się niepełnosprawni już w trakcie zatrudnienia. Nie wiadomo też, czy firmy będą musiały zwracać pomoc, jaką pobrały wbrew nowej interpretacji.
Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", nowa interpretacja ma także luki. Pracodawcy obejdą ograniczenia, jeśli rozwiążą umowę o pracę osoby niepełnosprawnej, a następnie ponownie przyjmą ją do pracy (choćby następnego dnia). Wystąpi wtedy efekt zachęty, bo wzrośnie liczba pracowników firmy ogółem i liczba zatrudnionych przez nią osób niepełnosprawnych. Pracodawca będzie więc uprawniony do pobierania dofinansowania do pensji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dziennik Gazeta Prawna/dj

bEhNCCEO
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)