Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Dziennik Gazeta Prawna" - Przed emeryturą zdrowia brak

0
Podziel się
bErjaZPF

"Dziennik Gazeta Prawna"-mężczyźni-zdrowie

Jeśli nie poprawi się kondycja polskich mężczyzn, ostatnie lata pracy spędzą oni na zwolnieniach. Szwedzi żyją w zdrowiu średnio nieco ponad 71 lat, Polacy - tylko 59. "Dziennik Gazeta Prawna" komentuje dane GUS na ten temat.
Gazeta zauważa, że polscy mężczyźni ostatnie 6 lat przed emeryturą pracują w gorszej kondycji. Dziś wiek emerytalny w Polsce wynosi dla mężczyzn 65 lat i 4 miesiące. Do 2020 roku zostanie wydłużony do 67 lat.
"Potrzebne będą dodatkowe środki z budżetu na opiekę zdrowotną, aby utrzymać pracowników w dobrej kondycji" - twierdzi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" profesor Henryk Domański,
socjolog z PAN.
Chorowity pracownik to więcej zwolnień, a co za tym idzie - większe koszty dla budżetu państwa i pracodawców. Odczuje to cała gospodarka.
"Dziennik Gazeta Prawna" dodaje, że dłużej od Polaków w zdrowiu oprócz Szwedów, żyją Grecy 66,4 roku, Maltańczycy 70,7 roku, a Irlandczycy, Hiszpanie i Brytyjczycy ponad 65 lat.
Niedługi czas życia w zdrowiu Polaków wynika ze stanu opieki zdrowotnej i złych nawyków. Problemem jest też kiepska profilaktyka zdrowotna.
Te problemy nie dotyczą Polek - dodaje gazeta. Polki żyją w zdrowiu do 63. roku życia przy wieku emerytalnym wynoszącym nieco powyżej 60 lat. Zostanie on wydłużony do 67 lat, ale sukcesywnie,
w ciągu 27 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kry/nyg

bErjaZQi
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)