Notowania

wiadomości
22.10.2013 22:35

"Dziennik Gazeta Prawna" - Wstrzymane z emerytury z 32-procentowym podatkiem

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dziennik Gazeta Prawna"-fiskus-emerytury

W przyszłym roku ZUS wypłaci skumulowane, wcześniej wstrzymane świadczenia emerytalne. A fiskus sporo sobie potrąci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta wyjaśnia, że chodzi o osoby, których emerytura została zawieszona na mocy przepisów uznanych za niekonstytucyjne. Przed 1 października 2011 roku mogły łączyć pracę z pobieraniem świadczenia. Po tej dacie, żeby dostawać pieniądze z ZUS, musiały się zwolnić - chociażby na jeden dzień. Inaczej zakład emerytury zawieszał.
Trybunał Konstytucyjny dopiero w ubiegłym roku uznał, że było to niezgodne z ustawą zasadniczą.
Tyle że emerytów czeka kolejna mało przyjemna niespodzianka - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". ZUS wypłaci im teraz skumulowane emerytury za okres, kiedy ich nie pobierali. W efekcie zapłacą
wyższy podatek, bo od całej otrzymanej kwoty. Niektóre osoby, mogą przekroczyć próg dochodowy
i zamiast 18 procent zapłacą 32 procent podatku od wszystkich dochodów.
Gazeta zauważa też, że wyższe dochody dla części najbiedniejszych emerytów mogą oznaczać kolejne problemy. Jeżeli przekroczą oni kryterium dochodowe, nie będą mogli korzystać z pomocy
społecznej. "Seniorzy po raz kolejny będą karani za błędy rządu" - zauważa poseł PiS Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/kry/K.P.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz