Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
święto
03.05.2006 08:00

Dziś obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja

W 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Konstytucjonalista profesor Piotr Winczorek zaznaczył, że dokument miał przełomowe znaczenie zarówno dla Polski jak i Europy. A to dlatego, że konstytucja ta centralizowała państwo, ustanawiała trójpodział władzy, wprowadzila nowoczesny parlamentaryzm, znosiła wolną elekcję i liberum veto czyli prawo blokowania uchwał przez pojedynczych posłów. Wprowadzała jednolity rząd, skarb i wojsko; dzięki temu zniesiono odrębność między Koroną a Litwą.

Profesor Winczorek podkreślił, że nie ma wątpliwości, iż Konstytucja 3 Maja stała się symbolem reform i niepodległościowych tradycji Państwa Polskiego, mimo że ostatecznie nie obowiązywała. Próba przeprowadzenia zawartych w niej reform została bowiem zniweczona w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej.

Profesor przypomniał, że konstytucja z 1791 roku przewidywała tryb jej nowelizacji co 25 lat. Jak podkreślił konstytucjonalista, było to bardzo racjonalne rozwiązanie w dobie ówczesnych szybko następujących zmian w Europie.

Profesor Winczorek zaznaczył, że każdy dokument - nawet najdoskonalszy - wymaga z czasem poprawek. Niewykluczone więc, że również obowiązująca teraz ustawa zasadnicza będzie musiała zostać znowelizowana. Jest to konsekwencją między innymi naszego członkostwa w Unii Europejskiej - powiedział profesor Piotr Winczorek.

Tagi: święto, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz