Notowania

Egipt po referendum. Opozycja oskarża o manipulację

Egipska opozycja domaga się powtórzenia wczorajszej, pierwszej tury referendum konstytucyjnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Według wstępnych wyników podawanych przez miejscowe media i Bractwo Muzułmańskie, za przyjęciem nowej konstytucji opowiedziało się około 60 procent głosujących. Opozycja uważa, że referendum zostało zmanipulowane.

Przedstawiciele Narodowego Frontu Wyzwolenia domagają się powtórki głosowania oraz ponownego przeliczenia co najmniej 4 tysięcy głosów. Twierdzą, że do niektórych lokali wyborczych nie wpuszczono kobiet oraz chrześcijan.

Już wczoraj wyszło na jaw, że do głosowania w Kairze nie dopuszczono też części studentów, którzy nie są zameldowani w stolicy, ale mają odpowiednie dokumenty. Sprzed lokalu wyborczego z kwitkiem musiała odejść m.in. 20-letnia Nada. _ - Przecież to właśnie młodzi ludzie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni. Studenci nie siedzą w domach na wsiach i nie oglądają telewizji całymi dniami. Oni są świadomi tego, co się dzieje, więc władza chce im utrudnić głosowanie _ - podkreśla studentka w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia.

Z kolei siedem ugrupowań praw człowieka, które także domagają się powtórki głosowania, podkreśliło, że referendum nie było nadzorowane przez wystarczającą liczbę sędziów, a niezależni obserwatorzy w wielu miejscach nie mogli na własne oczy zobaczyć liczenia głosów.

Egipska opozycja uważa, że forsowana przez rządzących krajem islamistów konstytucja ogranicza prawa obywatelskie i pcha Egipt w kierunku państwa religijnego.

Projekt ustawy zasadniczej wywołał ogromne kontrowersje w Egipcie. W ciągu ostatnich trzech tygodni opozycja organizowała uliczne manifestacje, a w większych miastach dochodziło do starć zwolenników i przeciwników konstytucji. Zginęło w nich co najmniej 10 osób.

Wczoraj głos w referendum oddali mieszkańcy dziesięciu prowincji, w tym Kairu i Aleksandrii. Mieszkańcy pozostałych prowincji pójdą do urn w przyszłą sobotę.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą nowej konstytucji. Są pierwsze wyniki Wynik ten ma być oparty na danych z 99 proc. lokali wyborczych.
Zaskakujący sygnał z Egiptu. Rozważają... Ze względu na wielki napływ głosujących egipska Centralna Komisja Wyborcza rozważa możliwość przedłużenia na jutro głosowania w referendum nad projektem konstytucji.
Tagi: referendum konstytucyjne w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz