Notowania

raport
26.11.2008 10:42

Ekshumacja Sikorskiego - "To, co wczoraj zobaczyłam, różni się od brytyjskich raportów"

Prokurator Ewa Koj ujawniła, że istnieją rozbieżności między angielskimi raportami, a obrazem badań szczątków Generała Sikorskiego, przeprowadzonych w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wczoraj trumna z ciałem generała została wyjęta z sarkofagu.

Badania trwały całą noc. Szczątki zostały przewiezione do Zakładu Radiologii w Krakowie. Wcześniej trumnę ze zwłokami generała otwarto w Zakładzie Medycyny Sądowej, w obecności prokuratorów IPN i naukowców.

Prokurator Koj powiedziała, że jest duża szansa ustalenia okoliczności śmierci generała i charakteru obrażeń, jakich doznał. Prokurator podkreśliła zarazem, że to co wczoraj zobaczyła, różni się od brytyjskich raportów. Opisy w zeznaniach brytyjskich lekarzy, którzy uczestniczyli w oględzinach w 1943 roku, i zapisy w akcie zgonu, różnią się od tego, co ustalono w wyniku czynności, prowadzonych obecnie - powiedziała prokurator.

Ewa Koj dodała, że jest szansa ustalenia jak zginął generał Sikorski. Dokładne informacje o wyniku prac poznamy mniej więcej za miesiąc. Prokurator Koj podkreśliła, że te informacje być może pozwolą na ustalenie, czy doszło do sabotażu.

Na badanie szczątków generała Sikorskiego naukowcy mają czas do godziny 13. Potem trumna z ciałem generała zostanie przewieziona pod Krzyż Katyński. Uroczystości zakończy o godzinie 17.00 msza na Wawelu. Uroczystą mszę będzie celebrował kardynał Stanisław Dziwisz.

Tagi: raport, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz