Notowania

wiadomości
18.12.2012 16:50

Elżbieta II po raz pierwszy na posiedzeniu rządu

Podziel się
Dodaj komentarz

Brytyjska królowa Elżbieta II po raz pierwszy wzięła udział w uroczystym posiedzeniu rządu. Jest to wydarzenie bez precedensu, bo stało się to po raz pierwszy podczas jej panowania. Okazją do tego szczególnego spotkania jest 60 rocznica panowania królowej.
Z tej okazji rząd postanowił oficjalnie podziękować monarchini za neutralność polityczną oraz uczcić jubileusz rządów. Na cześć Elżbiety II jej imieniem nazwano Brytyjskie Terytorium Antarktyczne. Złożono jej też serdeczne życzenia.
Królowa przybyła na posiedzenie w limuzynie w asyście policji. Początek posiedzenia był transmitowany przez telewizję. Królową przywitał szef rządu David Cameron oraz sir George Young z Partii Pracy. Elżbieta II zajęła miejsce między premierem Cameronem i ministrem spraw zagranicznych. David Cameron podkreślił, że obecność królowej jest niezwykłym wydarzeniem. Przypomniał, że poprzednio w obradach rządu uczestniczył Jerzy III w 1781 roku, by omówić stosunki z Francją. Później w obradach rządu uczestniczyli tylko królowa Wiktoria oraz podczas II wojny światowej król Jerzy IV.
Zwyczajowo , zaangażowanie królowej w politykę ogranicza się do cotygodniowych spotkań z premierem. Wtedy premier składa królowej sprawozdanie z działań rządu. Poza tym nie komentuje i żaden inny sposób nie angażuje się bezpośrednio w rządzenie.
David Cameron jest 12 premierem Wielkiej Brytanii, który sprawuje urząd pod panowaniem Elżbiety II. W 1952 roku, gdy zasiadała na tronie szefem rządu był sir Winston Churchill.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz