Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
14.01.2014 12:49

Eni rezygnuje z 2 koncesji na poszukiwanie polskich łupków

Podziel się
Dodaj komentarz

ENI - gaz łupkowy-koncern-wycofanie

Włoski koncern energetyczny Eni rezygnuje z dwóch koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Potwierdza w rozmowie z IAR rzecznik prasowy ministerstwa środowiska.
Jest to kolejna zagraniczna firma, która wycofuje się z działalności nad Wisłą. Wcześniej takie decyzje podjeły takie koncerny jak Exxon, Talisman i Marathon Oil.
Paweł Mikusek rzecznik prasowy ministerstwa środowiska przyznaje, że Eni ogranicza działalność w Polsce. " W wyniku decyzji korporacyjnych Eni nie przedłużyła dwóch z trzech koncesji poszukiwawczych i te uprawnienia wygasły." - tłumaczy Paweł Mikusek.
Rzecznik resortu środowiska dodaje, że Włosi posiadają jedną ważną koncesje w okolicach Elbląga. Paweł Mikusek przyznaje, że jeszcze nie wiadomo , czy inne firmy będą zainteresowane terenami do poszukiwań gazu wykorzystywanymi dotychczas przez Włochów.
"Puls Biznesu" pisze dziś, że Eni oficjalnie nie komentuje sprawy. Jednak informację o wycofaniu się włoskiego giganta potwierdziły trzy osoby związane z branżą łupkową. Według rozmówców gazety, przyczyn decyzji Włochów jest kilka. Po pierwsze, złe wyniki odwiertów. Po drugie, niepewne otoczenie prawne, a więc przeciągające się prace nad nowelizacją prawa geologicznego i górniczego.
Do końca ubiegłego roku wykonano w Polsce 51 odwiertów. Minister środowiska Maciej Grabowski zapowiedział, że w tym roku zaplanowano kolejnych 40. Do pełnego oszacowania potencjału polskich łupków potrzeba przynajmniej 200 takich operacji. Koszt jednego odwiertu może sięgać nawet 15 milionów dolarów.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz