Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EPP-Pałac Parlamentu

0
Podziel się:

W Bukareszcie obraduje europejska chadecja. Trwa kongres Europejskiej Partii Ludowej. Delegaci obradują w miejscu szczególnym - Pałacu Parlamentu, dawniej zwanym Pałacem Ludowym.

Decyzję o budowie pałacu podjął były dyktator Rumunii Nicolae Causescu. Rozpoczęcie budowy wymagało rozbiórki około 7 kilometrów kwadratowych centrum starego miasta w tym kilkanaście budynków sakralnych. Z terenu planowanej budowy wysiedlono około 40 tysięcy ludzi.
Cerosela - dziennikarka rumuńskiej telewizji - podkreśla, że wyburzono wiele pięknych budynków, by mógł powstać dzisiejszy Pałac Parlamentu.
"Kiedyś Bukareszt nazywano małym Paryżem. Było tu wiele przepięknych architektonicznie budynków. Ale już tego nie mamy, bo mamy coś takiego. Jakoś musimy z tym żyć" - mówi dziennikarka .
Budynek robi wrażenie, kiedy się tu wchodzi pierwszy raz - przyznaje eurodeputowany PO Krzysztof Lisek. "Robi wrażenie, jednocześnie wszyscy mieli taką refleksję - ile to musiało kosztować i komu to to tak naprawdę służyło" - mówi europoseł. Dodał, że on sam źle się czuje w takim budynku, gdyż jest zbyt wielki i zbyt przytłaczający.
Innego zdania na temat pracy w Pałacu Parlamentu jest Jerzy Buzek. Jest dużo przestrzeni i miejsca do działania, można kilka kongresów prowadzić jednocześnie - mówi były premier.
Łączna powierzchnia pałacu to 65 tysięcy metrów kwadratowych, jest w nim ponad 1100 pomieszczeń. Do wykonania drzwi, okien oraz do pokrycia drewnianych posadzek i parkietów zużyto 900 tysięcy metrów sześciennych drewna. Do budowy zużyto milion metrów sześciennych marmuru.
Wszystkie materiały pochodzą z Rumunii - podkreśla eurodeputowany PSL-u Andrzej Grzyb. Odwiedził on Pałac Parlamentu po raz pierwszy w 1994 roku. Były tam jeszcze wtedy roboty budowlane. "To była imponująca budowa" - mówi eurodeputowany.
Pałac ma 12 pięter. Natomiast pod ziemią ziemią znajduje się osiem poziomów. Czterech z nich wciąż nie oddano do użytku. W budynku są 4 restauracje, 3 biblioteki, dwa parkingi podziemne, jedna sala koncertowa.
Pałac Parlamentu jest drugim co do wielkości, po amerykańskim Pentagonie, budynkiem administracyjnym na świecie. Swoje siedziby mają tu obie izby rumuńskiego parlamentu, Sąd Konstytucyjny oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)