Notowania

wiadomości
13.02.2011 09:39

Euro 2012 - MSWiA - granica - bezpieczeństwo

Wspólne odprawy graniczne, uproszczenie procedury odpraw, a także zwiększenie bezpieczeństwa kibiców - to wspólne projekty Kijowa i Warszawy, przygotowywane na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Przygotowują je resorty spraw wewnętrznych w obu krajach w ramach grupy roboczej Euro 2012.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ważnym przedsięwzięciem jest zorganizowanie wspólnych polsko-ukraińskich odpraw granicznych, co ułatwiłoby odprawę i skróciło czas oczekiwania. Jak powiedział Polskiemu Radiu Dariusz Derewicz z Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA, taka współpraca sprawdza się między innymi na przejściach w Krościenku-Smolnicy na Podkarpaciu oraz w Zosinie-Uściługu na Lubelszczyźnie: "Organizacja kolejnych wspólnych odpraw wymaga dalszych uzgodnień ze stroną ukraińską" - zaznacza Derewicz. Takie rozmowy trwają.
Inną formą współpracy na polsko-ukraińskiej granicy są tak zwane "zielone pasy", mające na celu przyspieszenie przekraczania granicy przez samochody osobowe. Chodzi o uproszczoną kontrolę celną. "Gdyby się jednak okazało, że ktoś nielegalnie przewozi towary zielonym korytarzem, kara będzie bardziej restrykcyjna" - zastrzega Dariusz Derewicz.
Polska i Ukraina chcą zapewnić jak największe bezpieczeństwo kibicom i uczestnikom mistrzostw. Koordynator do spraw Euro 2012 z MSWiA zapewnia, że wspólna strategia i standardy bezpieczeństwa są już prawie gotowe. Wkrótce Polska i Ukraina wystąpią do państw europejskich z prośbą o wsparcie podczas mistrzostw. Chodzi głównie o policjantów z zagranicy, którzy mieliby patrolować miejsca skupisk kibiców wraz z polskimi i ukraińskimi funkcjonariuszami.
Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozpoczną się za 480 dni.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz