Notowania

euro 2012
29.06.2012 21:45

Euro 2012. Nie chcą Łukaszenki na finale mistrzostw

Ukraińscy obrońcy praw człowieka przekonują, że Wiktor Janukowycz powinien wycofać zaproszenie na mecz finałowy Euro 2012 dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/EAST NEWS)

*Ukraińscy obrońcy praw człowieka przekonują, że Wiktor Janukowycz powinien wycofać zaproszenie na mecz finałowy Euro 2012 dla prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Zapowiedział on swój przyjazd do Kijowa. Ma on także nadzieję na spotkanie z ukraińskim szefem państwa. *

Według ukraińskich obrońców praw człowieka, prezydenci, dyplomaci i przedstawiciele międzynarodowych organizacji powinni zwrócić się do Wiktora Janukowycza z prośbą o odwołanie zaproszenia dla Aleksandra Łukaszenki.

Sami także skierowali taki apel do ukraińskiego prezydenta. Jeżeli jednak on tego nie zrobi, wtedy zachodni przywódcy powinni zrezygnować z wizyty na stadionie. Miałby to być znak solidarności z Białorusinami i przejaw walki o prawa człowieka.

Na razie swoją obecność na trybunach stadionu Olimpijskiego w Kijowie zapowiedzieli prezydenci Polski Bronisław Komorowski, Gruzji Micheil Saakaszwili, Włoch Giorgio Napolitano oraz premierzy tego ostatniego kraju i Hiszpanii: Mario Monti i Mariano Rajoy. Na stadionie będzie też hiszpański następca tronu książę Asturii Filip.

Na razie administracja prezydenta informuje tylko o jednym oficjalnym spotkaniu, z Bronisławem Komorowskim. O jego wizycie na zakończeniu Euro 2012 było wiadomo od dawna, Polska jest bowiem współorganizatorem Mistrzostw wraz z Ukrainą.

Dotąd na meczach turnieju na Ukrainie nie pojawił się żaden znaczący europejski polityk. Jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2012 wielu z nich mówiło o bojkocie turnieju ze względu na prześladowania opozycji, a przede wszystkim byłej premier Julii Tymoszenko.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz: Tymoszenko mogła zlecić zabójstwo _ Na Ukrainę wywierany jest nacisk polityczny. Chcę, by ludzie patrzyli na sprawę Tymoszenko z prawnego punktu widzenia. _
Prezydenci razem. Tematem tylko mecz? - _ To jest święto futbolu w Polsce i na Ukrainie. Może być okazją do rozmów na wszystkie tematy _.
Janukowycz o otwarciu Euro. Będzie w... Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz potwierdził, że wybiera się na mecz otwarcia Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Tagi: euro 2012, janukowycz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz