Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurogrupa - pomoc dla Grecji

0
Podziel się:

Częściowe bankructwo Grecji i zgoda na udział sektora prywatnego w pomocy dla tego kraju oraz łagodniejsze warunki spłaty dotychczas udzielonych kredytów. Takie są wstępne założenia finansowego wsparcia dla władz w Atenach dyskutowane na szczycie Eurogrupy w Brukseli. Od 13.00 przywódcy strefy euro próbują uzgodnić wspólne stanowisko w tej sprawie. Uzgodnienie pakietu ma zagwarantować stabilność w strefie euro i nie dopuścić do rozlania się kryzysu na pozostałe kraje takie jak Hiszpania, czy Włochy.

Eurogrupa do tej pory nie była jednomyślna co do częściowego ogłoszenia bankructwa Grecji, teraz wydaje się, że jest już na to gotowa. Wprawdzie w projekcie wniosków ze szczytu słowo "bankructwo" nie pada, ale są wyszczególnione możliwości udziału sektora prywatnego, które agencje ratingowe już wcześniej potraktowały jako częściowe bankructwo Grecji. A zatem przywódcy strefy euro godzą się na to, skoro zapisali to we wnioskach ze szczytu. Wśród propozycji dotyczacych udziału prywatnych inwestorów jest zamiana istniejących greckich obligacji na nowe, o wydłużonym okresie spłaty do 7 lat, zamiana greckiego długu na długoterminowe obligacje do 30 lat. Pojawił się też pomysł, by europejski fundusz ratunkowy skupował na rynku wtórnym greckie obligacje.
W sumie pakiet pomocy ma wynieść ponad 100 miliardów euro, z czego 70 miliardów ma pochodzić z budżetów narodowych krajów strefy euro, a pozostała kwota to wkład sektora prywatnego. To są najtrudniejsze kwestie do uzgodnienia, te najłatwiejsze już zostały zaakceptowane, bo nie budziły żadnych kontrowersji - czyli wydłużenie spłaty kredytu udzielonego już wcześniej Grecji do 15 lat i obniżenie jego oprocentowania.
Ponadto przywódcy Eurogrupy chcą zmienić częściowo sposób wsparcia dla Grecji i oprócz pożyczek na doraźne potrzeby, proponują utworzenie czegoś na kształt powojennego planu Marshalla. Zasilany unijny środkami fundusz miałby wspierać bezpośrednio inwestycje, które zagwarantują wzrost gospodarczy Grecji i poprawią konkurencyjność jej gospodarki.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)