Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa - zima

0
Podziel się:

Intensywne opady śniegu komplikują komunikację na drogach Austrii, Słowacji i Węgier. Zablokowane są główne trasy tranzytowe. Doszło do wielu wypadków. Z każdą godziną spada temperatura.

Ponad 20 centymetrów śniegu spadło w zachodniej, środkowej i północnej Słowacji. Ciężarówki blokują połączenie między Rużomberkiem i Dolnym Kubinem. Rozbite samochody tarasują drogi przed Trnavą i Nitrą. Uszkodzony TIR blokuje polączenie z Trenczyna do Drietomy. Zablokowana jest autostrada D-1 z Zyliny do Bratysławy. Do wielu wypadków doszło w stolicy kraju Bratysławie.
Na Węgrzech w niektórych rejonach spadło pół metra śniegu. Północne rejony kraju ogłosiły "pomarańczowy" alert ostrzegawczy. W nocy opady mogą przechodzić w marznący deszcz. Drogi będą bardzo śliskie.
Śnieg sparaliżował Wieden. Z powodu wielu wypadkow zamknięto obwodnicę Wiednia A-21 między Knoten Steinhaus i Vosendorf. Zamknięta jest międzynarodowa autostrada A4 prowadząca na Węgry między miejscowościami Fischamend i Bruck am Leitha. Do wielu wypadków doszło w Austrii przy granicach ze Słowenią. Ze śniegiem zmaga się podwiedeńskie lotnisko w Schwechacie, wiele lotów odwołało również lotnisko w Grazu.

Początek grudnia przyniósł rekordowo niskie temperatury w Niemczech. Atak zimy powoduje znaczne utrudnienia w komunikacji samochodowej i lotniczej.
Dziś jest najzimniejszy 1 grudnia od 1908 roku, kiedy rozpoczęto pomiary temperatury. Termometry w niektórych regionach Niemiec pokazywały nad ranem nawet 15 stopni poniżej zera.
Mroźna pogoda i obfite opady śniegu nadal utrudniają pracę lotnisk oraz komunikację samochodową i kolejową. Na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem, gdzie w poniedziałek i wtorek odwołano kilkaset lotów, także dziś musiano anulować 57 rejsów.
Opady śniegu, które początkowo nawiedziły południe Niemiec, obejmują już cały kraj. Na oblodzonych i zaśnieżonych drogach panują trudne warunki jazdy i dochodzi do wielu wypadków i kolizji. A meteorolodzy przewidują, że taka pogoda utrzyma się w Niemczech przez kilka najbliższych kilka dni.

W Wielkiej Brytanii zima poważnie zakłóciła ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. Zamknięte są tysiące szkół. Prognozy mówią o dalszych opadach śniegu.
Wiele dróg jest nieprzejezdnych; odwołano kursy pociągów i autobusów, a lotniska Gatwick pod Londynem i w Edynburgu są zamknięte co najmniej do jutra rana. W Szkocji wolne miało dziś ćwierć miliona uczniów; wiele z nich nie chodzi do szkoły od trzech dni. Niektóre placówki oświatowe już poinformowały, że będą zamknięte do końca tygodnia. Policja apeluje do Brytyjczyków, by jeśli tylko mogą zostali w domach. Najgorzej jest w Szkocji, hrabstwach Yorkshire, Derbyshire i w południowo-wschodniej Anglii. W wielu miejscach nie kursują pociągi, na pozostałych liniach mają duże opóźnienia; tak samo jest w przypadku kursów Eurostar pod kanałem La Manche. W wielu miastach takich jak Sheffield czy Doncaster nie kursuje komunikacja miejska. Na najbliższą noc synoptycy zapowiadają silny mróz i dalsze opady śniegu.

Zima paraliżuje życie w wielu regionach Francji. Meteorolodzy przewidują, że do końca tygodnia w znacznej części kraju będzie sypał śnieg i trzymał mróz.
Szczególnie dotknięte są północno-zachodnie i środkowo-wschodnie rejony kraju. Ponad 50 tysięcy gospodarstw jest pozbawionych prądu. Pociągi, szczególnie jadące z Paryża na południowy wschód, mają duże opóźnienia. Około 10 tysięcy ciężarówek stało przez całą noc na poboczu, przede wszystkim w Alpach i w dolinie Rodanu. W największym departamencie Francji, w Val de Marne na przedmieściach Paryża mróz spowodował awarię gazociągu. W kilku miasteczkach tego regionu nie ma czym ogrzewać mieszkań. Energetycy zapowiadają na wieczór szczyt zużycia prądu w całym kraju. W niektórych regionach, jak w Bretanii, dopływ prądu będzie wyłączany.

W Amsterdamie wszyscy bezdomni musieli obowiązkowo spędzić ostatnią noc w noclegowniach. Władze wprowadziły do niedzieli stan wyjątkowy dla bezdomnych ze względu na silne mrozy.
Burmistrz Amsterdamu obawiał się, że bezdomni pozostający w mroźne noce na ulicy mogą zamarznąć. Dlatego wprowadził nadzwyczajne przepisy, które zmuszają ich do przebywania w noclegowniach od godziny 23.00 do 7.00 rano. Czerwony Krzyż przygotował dodatkowe łóżka, koce i ciepły posiłek. W sumie w stolicy Holandii przenocować może w noclegowniach prawie 250 bezdomnych osób.

W północnych i środkowych Włoszech padają natomiast ulewne deszcze. Woda zalała część miasta L'Aquila, zniszczonego przez zeszłoroczne trzęsienie ziemi. W Rzymie Tybr tak przybrał, że może wystąpić z brzegów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)