Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europa S&P ratingi

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Standard and Poor's obniżyła notowania 9 spośród 17 krajów strefy Euro. W grupie tej znalazła się m.in Francja, Austria i Włochy.

Najwyższy rating - AAA - straciła Francja i Austria. Te dwa kraje, a także Malta, Słowacja i Słowenia - straciły jeden stopień ratingu. Natomiast Włochy, Portugalia, Hiszpania i Cypr mają obniżony rating o dwa stopnie.
Agencja poinformowała, że jej zdaniem, polityczne inicjatywy podjęte w ostatnich tygodniach przez europejskich decydentów, mogą okazać się niewystarczające, do załagodzenia napięcia w strefie euro.
Decyzja Standard and Poor's została poprzedzona ostrzeżeniem agencji ratingowej, która apelowała do sześciu państw z grupy AAA i 9 innych ze strefy euro o przeanalizowanie swoich finansów. Standard & Poors podkreślało, że kraje te mogą mieć problem z utrzymaniem dotychczasowej wiarygodności kredytowej, szczególnie jeśli będą utrzymywać deficyt wewnętrzny na wysokim poziomie.
Analitycy podkreślają, że choć rynki spodziewały się takiej decyzji Standard and Poor's , to oznacza ona spadek wiarygodności strefy euro.
Najwyższe notowania zachowały z kolei Niemcy, Finlandia, Holandia i Luksemburg. Jednak przeważająca większość z krajów strefy euro - bez względu na rating - mają - według oceny Standard and Poor's - prognozę negatywną. S&P zaznaczył jednocześnie, że spośród 16 rozpatrywanych krajów wszystkie - poza Niemcami i Słowacją - mają negatywne pespektywy, co oznacza, że w tym roku i w roku 2013 można spodziewać się kolejnych obniżek ratingów.
W Paryżu po informacji o odebraniu Francji "potrójnego A " minister gospodarki Francois Baroin natychmiast udał się do Pałacu Elizejskiego, aby z prezydentem Nicolasem Sarkozym omówić plan działania i kroki jakie władze francuskiej powinny w takiej sytuacji podjąć, aby uspokoić rynki i giełdę. Baroin starał się tonować nastroje mówiąc dziennikarzom, że to "niedobra wiadomość, ale nie katastrofa". Również minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble podkreślał, że "Francja jest na dobrej drodze".
Włoski rząd Mario Montiego oświadczył, że jest jeszcze bardziej zdeterminowany, by zrealizować ustalony program reform.Jak stwierdza się w pierwszych komentarzach we Włoszech , nie można mówić o gromie z jasnego nieba. Standard and Poor's od dawna sygnalizowała taką możliwość. Włochy spadają do serii B, czyli drugiej ligi - taklie komentarze pojawiły się we włoskich mediach. Wywołuje to jawny sprzeciw i oburzenie niektórych polityków.
Minister finansów Niemiec, a także wielu niemieckich ekonomistów ze spokojem przyjęło wiadomość o obniżeniu ratingu Francji i innych krajów strefy euro. W pierwszych komentarzach słychać, że decyzji tej można było się spodziewać. Minister Wolfgang Schaeuble przypomniał, że niepewność inwestorów wobec strefy euro nie jest niczym nowym. Radził też, żeby nie nadawać ratingom zbyt dużego znaczenia. Niemieckie ministerstwo finansów podkreśliło w wydanym oświadczeniu, że strefa euro ustabilizuje swoje finanse i "odzyska zaufanie rynków".
Szef Austriackiego Banku Centralnego Evald Novotny , z rozgoryczeniem przyjął wiadomość o stracie przez Austrię, najwyższego ratingu potrójnego "A". Za główną przyczynę uznał niepotrzebne zaangażowanie austriackich banków we Włoszech i na Węgrzech. Słowacja stwierdziła z kolei, że obniżenie ratingu jest dowodem na pogłębiający się kryzys euro i zasugerowała opuszczenie tej strefy przez najbardziej niepoprawnych dłużników.
Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn oświadczył , że z żalem przyjął "irracjonalną decyzję" agencji. Zauważył, że podjęto ją w momencie, gdy kraje Unii toczą walkę, aby odpowiedzieć na kryzys. Dodał, że w tej sytuacji jeszcze bardziej konieczne stają się : konsolidacja budżetowa i reformy strukturalne. Zwrócił także uwagę na to, że trzeba znaleźć sposób na uzdrowienie sektora bankowego. Komisarz dodał, że konieczne jest też szybkie zakończenie prac na uruchomieniem stałego, europejskiego funduszu ratunkowego dla krajów z problemami finansowymi, który będzie miał większą moc pożyczkową i będzie mniej podatny na zmiany ratingów niż ten obecny, tymczasowy.
Z kolei szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapewnił , że strefa euro jest zdeterminowana, by za wszelką cenę utrzymać najwyższy rating AAA Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF).

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)