Notowania

eurowybory
06.06.2009 12:10

Eurowybory w Danii

W Danii unijne wybory parlamentarne zostały w tym roku połączone z referendum dotyczącym przyszłości duńskiej monarchii. 

Podziel się
Dodaj komentarz

Duńczycy idą do wyborów podobnie jak Polacy w niedzielę siódmego czerwca. Ale gdy my wybieramy 50 parlamentarzystów, Duńczycy będą głosować na 13 przyszłych europosłów. W Danii liczącej 5, 5 mln mieszkańców uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 4 mln osób.

O miejsca w Parlamencie Europejskim ubiega się 104 kandydatów wystawionych przez 9 partii. W myśl duńskiego prawa, 18 czerwca Folketing, czyli duński parlament dopełni formalności i potwierdzi wybór owych 13 nowych europarlamentarzystów.

Razem z kartami wyborczymi obywatele Danii będą wrzucać do urn karty referendalne odpowiadając na pytania dotyczące formy dziedziczenia tronu duńskiego. Chodzi o zrównanie w prawach żeńskich i męskich potomków rodziny królewskiej.

Obecnie duński tron jest przejmowany w pierwszym rzędzie przez mężczyzn w kolejności ich urodzenia. Dopiero, gdy ich zabraknie, władcą państwa może zostać kobieta. Teraz, jeśli Duńczycy się na to zgodzą kolejność praw do tronu będzie wynikać nie z płci, ale z wieku. Gdy najstarszym dzieckiem pary królewskiej będzie dziewczyna, to ona zostanie koronowana.

Podobne prawo obowiązuje już w Belgii, Holandii, Norwegii i w Szwecji. W Danii natomiast, w której następcą tronu jest obecnie książę Frederik, mogłoby ono po raz pierwszy zostać zastosowane dopiero, gdy jego syn, obecnie trzylatek książę Christian miałby dziewczynkę jako pierwsze dziecko.

Tagi: eurowybory, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz