Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nepal
10.08.2008 11:00

Federacji Buddystów Nepalu protestuje

Nepalska policja zniszczyła buddyjskie flagi, symbole i portrety Dalajlamy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Federacja Buddystów Nepalu ogłosiła zdecydowany protest przeciw zniszczeniu przez nepalską policję wizerunków Dalajlamy oraz flag buddyjskich.

Do zdarzenia doszło podczas pokojowych manifestacji nepalskich buddystów oraz Tybetańczyków przeciw łamaniu praw człowieka w Tybecie.

Policja rozpędzając demonstrację zniszczyła buddyjskie, różne od tybetańskich, flagi i symbole, a także portrety Dalajlamy, duchowego przywódcy buddyzmu.

Nepalscy buddyści twierdzą, że zranione zostały ich uczucia religijne i sprofanowane wizerunki Dalajlamy. Żądają przeprosin i deklaracji, że w przyszłości tego typu zdarzenia się nie powtórzą. Buddyzm czczony jest przez większość himalajskich społeczności Nepalu, a wyznawcy tej religii stanowią ponad 10 procent mieszkańców kraju.

Stolica Nepalu Katmandu od kilku miesięcy jest sceną tybetańskich i buddyjskich protestów przeciw łamaniu przez Chiny praw człowieka w Tybecie oraz przeciw przyznaniu temu krajowi prawa organizacji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Władze Nepalu zdecydowanie sprzeciwiają się wszelkim wystąpieniom antychińskim i coraz częściej brutalnie rozpędzają demonstrantów.

Zaostrzenie represji wobec protestujących nastąpiło po wygraniu w kwietniu tego roku wyborów przez nepalskich maoistów, którzy deklarują chęć zacieśniania więzów z władzami w Pekinie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: nepal, tybet, dalaj lama, protest, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz