Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal Nauki - początek

0
Podziel się:

Popularyzacja nauki to główny cel, który przyświeca organizatorom rozpoczynającego się dziś w Warszawie Festiwalu Nauki. Naukowcy zapraszają do sal wykładowych i laboratoriów.

"Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję" to hasło tegorocznego festiwalu. Organizatorzy przygotowali w tym roku około 650 wydarzeń, na których mogą pojawić się zwiedzający. Profesor Maciej Geller, dyrektor festiwalu informuje, że naukowcy starają się dotrzeć ze swoją wiedzą do ludzi, którzy nie interesują się badaniami, ale są ciekawi świata. W tym celu badacze będą unikać skomplikowanego języka. Dyrektor imprezy wyjaśnia, że na festiwalu znajdą się zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Organizatorzy imprezy przygotowali 70 spotkań dla uczniów szkół podstawowych. Profesor Maciej Geller dodaje, że zajęcia odbywają się w formie wykładów, debat, laboratoriów z eksperymentami oraz wycieczek. W czasie warsztatów, jak zdradzają naukowcy, uczestnicy będą mogli sami wykonać część eksperymentów.
Popularyzacja nauki, jak twierdzą badacze, przynosi powoli efekty. Instytut SMG/KRC zbadał jak Polacy wydaliby otrzymane 100 euro. Jakub Antoszewski z instytutu poinformował, że Polacy najchętniej pomogliby biednym, wspomogli gospodarkę i służbę zdrowia. Wsparcie nauki znalazło na kolejnym miejscu. Antoszewski dodaje, że statystyczny Polak przeznaczyłby na badania naukowe ponad 10 procent otrzymanych pieniędzy. Pracownik SMG/KRC uważa, że jest to ważna zmiana, ponieważ jeszcze kilka lat temu Polacy źle oceniali pracę naukowców.
W czasie tegorocznych debat ich publiczność będzie mogła posłuchać między innymi o wielkich wpadkach nauki czy o prawdach i mitach statystyki. Uczestnicy jednej z debat spróbują też znaleźć odpowiedź na pytanie czy pieniądz rządzi światem. Program imprezy można znaleźć na stronie www.festiwalnauki.edu.pl. Polskie Radio objęło Festiwal Nauki patronatem medialnym.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)