Notowania

szczyt
10.02.2010 16:11

Finlandia-Szczyt Bałtycki

Podczas Szczytu na rzecz Działań dla Morza Bałtyckiego, Szwecja zobowiązała się do podwojenia nakładów finansowych na realizację unijnej Strategii dla Bałtyku. Sztokholm przekaże na ten cel dziewięć milionów euro zamiast 4, 5 miliona.

Podziel się
Dodaj komentarz

W spotkaniu w Helsinkach uczestniczą przywódcy lub przedstawiciele wszystkich państw położonych nad Bałtykiem. Polskę reprezentuje wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Uczestniczące w Szczycie kraje przyjęły już wcześniej Bałtycki Plan Działań określający szereg niezbędnych posunięć na rzecz wspólnego, czystego morza.

Prezydent Finlandii Tarja Halonen podkreślała, że konieczna jest bardziej aktywna walka o ochronę środowiska naturalnego w regionie. Jak mówiła, kilka z część krajów regionu bałtyckiego jest bardzo zamożna, a tymczasem Bałtyk jest jednym z najbrudniejszych mórz świata.

Premier Rosji Władimir Putin zapewniał, że Gazociąg Północny powstaje z poszanowaniem zasad ekologii. Obiecał też zmniejszenie przez Rosję emisji szkodliwych substancji do Bałtyku. Rosyjski premier zapowiedział też budowę nowoczesnych oczyszczalni ścieków w obwodzie Kaliningradzkim oraz w rejonie Petersburga.

Oficjalny inwestor Gazociągu Północnego - spółka Nord Stream ogłosiła, że udostępni swą bazę danych powstałą w trakcie badań nad trasą gazociągu. Zawiera ona między innymi cenne informacje o dnie Bałtyku i o osadach dennych.

Tagi: szczyt, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz