Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Flis - sondaż

0
Podziel się

Rośnie poparcie dla Platformy Obywatelskiej, a maleje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" dla Polskiego Radia.

bEggPSdh

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się dzisiaj, PO uzyskałaby 43,3 procent głosów, a PiS 31,8 procent. W stosunku do sondażu sprzed tygodnia PO zyskała 5,6 procent poparcia, a PiS straciło 2 procent poparcia.

Socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jarosław Flis uważa, że wyniki sondażowe należy rozpatrywać w kontekście trudnych wydarzeń, które dotknęły ostatnio nasz kraj - katastrofy smoleńskiej i powodzi. W rozmowie z IAR socjolog wyraził przekonanie, że wzrost poparcia PO może oznaczać, iż ankietowani dobrze ocenili reakcję rządu na powódź. Zdaniem Jarosława Flisa, wysokie poparcie dla PiS jest pochodną emocji, które wywołała katastrofa pod Smoleńskiem.

W sondażu na trzecim miejscu znalazł się SLD z poparciem 9,6 procent, a na kolejnych miejscach PSL (5,2%), Stronnictwo Demokratyczne (1,3%), Prawica Rzeczpospolitej (1,1%), Unia Polityki Realnej (0,3%), Samoobrona (0,3%) i Polska Plus (0,3%). Z kolei Socjaldemokracja Polska oraz demokraci.pl nie zostali w sondażu wskazani przez żadnego respondenta. 6,7 procent ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

bEggPSdj

57,3 procent ankietowanych zadeklarowało, że poszłoby do wyborów, gdyby odbywały się one dzisiaj.

Sondaż został przeprowadzony 28 maja przez Instytut Badania Opinii "Homo Homini" metodą kwestionariuszowych wywiadów telefonicznych na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1072 pełnoletnich mieszkańców Polski. Błąd oszacowania wynosi 3 procent przy 95 procentowym progu ufności.

Polskie Radio wybrało Instytut Badania Opinii "Homo Homini" do przeprowadzenia sondaży prezydenckich. Instytut ten w ostatnich wyborach w 2009 roku do Parlamentu Europejskiego uzyskał wyniki sondaży najbardziej zbliżone do faktycznych wyników głosowania.

bEggPSdK
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)