Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Na licytacji sprzedano chińską pieczęć cesarską

0
Podziel się

W Paryżu została sprzedana na licytacji chińska pieczęć cesarska pochodząca z Pałacu Letniego w Pekinie. Licytacja wywołała oburzenie władz chińskich, które domagają się zwrotu tego cennego przedmiotu. 

bEiosbmd

Pieczęć cesarska została sprzedana za 1 milion 680 tysięcy euro. Licytację doprowadził do tej sumy obecny na miejscu Chińczyk. Powiedział on następnie dziennikarzom, że uczestniczył w licytacji w imieniu "francuskiego prywatnego kolekcjonera mieszkającego we Francji".

Pieczęć jest wykonana z rzeźbionego białego nefrytu i zdobią ją dwa smoki odwrócone do siebie grzbietami. Pochodzi z XVIII wieku.

Konserwatorzy z Pałacu Letniego w Pekinie wydali komunikat, w którym ostro zaprotestowali przeciwko sprzedaży pieczęci. Uważają, że została ona ukradziona z Pałacu Letniego przez żołnierzy francuskich w roku 1860 i że musi ona wrócić do Chin.

bEiosbmf

Na początku tego roku podobne protesty wywołała sprzedaż dwóch statuetek, których właścicielem był zmarły projektant mody Yves Saint-Laurent. Rzeźby przedstawiające szczura i królika również pochodziły z Pałacu Letniego w Pekinie.

bEiosbmG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)