Notowania

francja
27.05.2009 15:35

Francuzi urazili brytyjską królową

Elżbieta II nie jest zaproszona na rocznicę lądowania aliantów w Normandii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Fakt niezaproszenia królowej Elżbiety II na obchody rocznicy lądowania aliantów w Normandii wywołał kontrowersje we Francji i gniew w Pałacu Buckingham. *

Francuskie władze wyjaśniają, że uroczystość 65. rocznicy będzie miała przede wszystkim charakter francusko-amerykański, ale delegacja brytyjska będzie tam _ mile widziana _.

Pałac Elizejski poinformował, że główna uroczystość z okazji rocznicy lądowania aliantów w Normandii odbędzie się 6 czerwca na cmentarzu amerykańskim. Stąd jej pierwotny charakter francusko-amerykański i udział tylko prezydentów Sarkozy'ego i Obamy.

Rzecznik prasowy rządu Luc Chatel wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że władze francuskie rozmawiają na ten temat również z Brytyjczykami. _ Brytyjczycy chcieli wziąć udział w ceremonii i będą mile widziani. Ich kraj był drugim co do liczby ofiar ludzkich uczestnikiem wyzwalania Francji. Nie do nas jednak należy ustalanie, kto będzie reprezentował Wielką Brytanię _ - powiedział Luc Chatel.

Wypowiedź rzecznika rządu jest uważana za próbę uspokojenia Brytyjczyków, którzy podejrzewają Francję o zamiar pomniejszenia ich roli w wydarzeniach sprzed 65 lat.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz