Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Koscielny-likwidacja-opinie

0
Podziel się:

Fundusz Kościelny-likwidacja-opinie

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu zaproponował samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez duchownych. Według projektu, do którego dotarła Informacyjna Agencja Radiowa, obywatele będą mieli prawo na przekazywanie na rzecz kościołów i związków wyznaniowych 0.3 % podatku, co zgodnie z założeniem projektu oznacza likwidację Funduszu Kościelnego. Rząd szacuje, że suma przekazywana przez obywateli na rzecz Kościołów wynosiłaby 100 milionów złotych rocznie. Minister Boni zwróci się także do przedstawicieli kościołów i związków wyznaniowych o zaopiniowanie projektu w ciągu 30 dni.
Prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że Kościoły dokładnie rozważą rządową propozycję aby same opłacały składki emerytalne dla duchownych. Podkreślił, że należy brać pod uwagę opinię wszystkich Kościołów. Komorowski przypomniał, że hierarchowie kościelni nie widzą niczego złego w likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpieniu go innym rozwiązaniem.
Z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak uważa, że likwidacja Funduszu Kościelnego to atak na Kościół. Według polityka Prawa i Sprawiedliwości, propozycja rządu uderza w tożsamość narodową, której ważnym elementem jest właśnie Kościół katolicki. Błaszczak przekonuje, że dotychczasowy system powinien być utrzymany.
Zdaniem szefa klubu PSL Jana Burego, projekt rządowy dotyczący likwidacji Funduszu Kościelnego wychodzi na przeciw oczekiwaniom społecznym. Według polityka ludowców, z tych zapisów powinna być zadowolona także strona kościelna, gdyż dają one wiernym możliwość przekazania 0,3 procent podatków na Kościół. Jan Bury mówił, że sprawi to, iż fundusze Kościoła będą przejrzyste.
Solidarna Polska uważa, że rząd prezentując projekt likwidacji Funduszu Kościelnego tworzy " temat zastępczy" w debacie publicznej, odwracając uwagę od takich spraw, jak reforma emerytalna. Eurodeputowany Solidarnej Polski Tadeusz Cymański uważa, że takimi projektami Donald Tusk chce się przypodobać Januszowi Palikotowi, który jest pełen nienawiści do Kościoła. Zdaniem europosła, premier chce sobie stworzyć z Ruchu Palikota "rezerwowego koalicjanta".
Rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek mówi, że jego klub poprze likwidację Funduszu Kościelnego, ale nie zgodzi się na odpis podatkowy na rzecz kościołów. Jego zdaniem, w tej formie projekt rządowy jest nie do przyjęcia. Andrzej Rożenek mówił, że Kościół stać na to, by bez wsparcia finansować kapłanów:
Również zdaniem eurodeputowanej SLD Joanny Senyszyn, propozycja rządu likwidująca Fundusz Kościelny jest niewystarczająca. Senyszyn mówiła, że powinien on zostać zlikwidowany bez żadnej rekompensaty, takiej, jak możliwość przekazywania 0,3 procent podatku na Kościół.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)