Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gauden - będzie brakowało chłodnej ironii Mrożka

0
Podziel się:

Gauden - Mrożek - twórczość

W Nicei zmarł pisarz Sławomir Mrożek. Miał 83 lata.
Dyrektor Instytutu Literackiego Grzegorz Gauden nie ma wątpliwości, że odszedł jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. "To był człowiek o ogromnym autorytecie międzynarodowym" - powiedział. Podkreślił, że będzie brakowało jego chłodnej ironii i dystansu do świata i do Polski, które było tak potrzebne.
Grzegorz Gauden dodał, że Sławomir Mrozek był człowiekiem o bardzo silnej osobowości. Przypomniał, że po wylewie krwi do mózgu , musiał nauczyć się od nowa mówić i pisać i dokonał tego mimo starszego wieku. "Więc to też świadczy o niezłomnym charakterze i uporze" - powiedział.
Sławomir Mrożek pozostawił po sobie ogromną spuściznę, która na trwałe weszła do kanonu nie tylko polskiej literatury, ale i światowej literatury. Pisał opowiadania i znakomite sztuki, które podbijały sceny w najdalszych zakątkach globu. W pamięci czytelników pozostanie także jako autor Dziennika i listów pisanych do swych przyjaciół - najważniejszych postaci europejskiej kultury i autor błyskotliwych rysunków, które dziś są klasyką polskiego humoru.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)