Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Prawna"- Niskie wcześniejsze emerytury dla miliona osób.

0
Podziel się:

p "Gazeta Prawna" - Niskie wcześniejsze emerytury dla miliona osób.

"Gazeta Prawna" pisze o dwóch wariantach wypłat emerytur pomostowych, które ma przedstawić resort pracy. Prawo do nich zyskają pracujący w szkodliwych warunkach przed 1999 rokiem.
Dwie koncepcje rozwiązania problemu emerytur dla zatrudnionych w szkodliwych warunkach trafią do Komisji Trójstronnej w marcu.
Jak dowiedziała się "Gazeta Prawna", koncepcja resortu zakłada, że prawo do wcześniejszych emerytur uzyskają osoby urodzone w latach 1949-1968, które przed wejściem w życie reformy emerytalnej rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach lub charakterze.
Według projektu, do którego dotarł dziennik, kobiety będą mogły przejść na emeryturę mając 55, a mężczyźni 60 lat. Wysokość świadczeń będzie jednak zależeć od sumy kapitału początkowego i składek zgromadzonych w ZUS, podzielonych przez dalsze statystyczne trwanie życia. Eksperci podkreślają, że emerytury te będą bardzo niskie.
Drugi wariant zakłada, że od 2009 roku będą przyznawane emerytury pomostowe. Prawo do nich będą miały osoby wykonujące pracę w szczególnych warunkach lub charakterze, której zbyt długie wykonywanie może spowodować negatywne skutki dla zdrowia pracownika lub zagrożenie dla innych osób. Prawa do świadczeń mogą wtedy nie uzyskać nauczyciele, którzy w zamian mają więcej zarabiać.
Eksperci "Gazety Prawnej" przewidują, że pomysł resoru pracy może zniechęcić pracowników do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Związki zawodowe nie zgodzą się w ich opinii na rozwiązania proponowane przez ministerstwo.
Szczegóły o nowych projektach emerytalnych - w "Gazecie Prawnej"

"Gazeta Prawna"/kw/dabr

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)