Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
"Gazeta Prawna" - Chińscy inwestorzy w Polsce
Chińscy przedsiębiorcy sondują polski rynek jako miejsce do lokowania produkcji - podaje dzisiejsza "Gazeta Prawna". Chińskich inwestorów przyciągnąć ma brak ceł i kontyngentów w handlu z krajami Unii Europejskiej.
Czytaj więcej w Money.pl
Raport Dziennika Gazety Prawnej i WP: dywidendy - czy to już standard na GPW?
Zarządy giełdowych spółek starają się przyciągać inwestorów zapewnieniami o dzieleniu się z nimi zyskiem. Ostateczna decyzja należy do akcjonariuszy. Zdarza się, że żądają oni więcej, niż chciał zarząd.
"Dziennik Gazeta Prawna": Studiuję, więc kseruję
53 proc. studentów kupuje podręczniki potrzebne do nauki, 83 proc. pobiera materiały z internetu, ale 91 proc. stawia na dobrą, starą metodę, czyli kserowanie, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wydawcy się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą.
"Dziennik Gazeta Prawna": Porodówki przegrywają z demografią
W 2005 r. było w Polsce 18,2 tys. łóżek dla rodzących. W zeszłym roku ich liczba spadła do 16 tys., a będzie ich jeszcze mniej - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
Dziennik podaje, że w tym roku Polskę odwiedziło 700 przedsiębiorców z Chin. Wartość deklarowanych inwestycji chińskich firm wynosi 1 miliard złotych. Zdaniem gazety Polska może wygrać jako brama na unijny rynek.
Dyrektor Centrum Obsługi Inwestora w zachodniopomorskim urzędzie marszałkowskim, Janusz Gawroński uważa, że Polska nie powinna popełnić tego samego błędu co USA, które kiedyś zamknęły się na współpracę z Japonią. Zdaniem Gawrońskiego Polska może wiele zyskać na światowej ekspansji chińskiej gospodarki. Twierdzi, że Chińczycy chcą opanować rynek europejski i dużo inwestują w nowe technologie. Jego zdaniem chińskie towary i firmy będą funkcjonowały w Europie bez skojarzeń z niższą jakością.
Autor artykułu informuje, że na potrzeby Chin odpowiedział już Koszalin. Specjalnie na potrzeby inwestora powstał tam obszar, który ma zostać pierwszym w Europie Chińskim Centrum Produkcyjnym.
Więcej na temat kapitału z Chin w "Gazecie Prawnej".

GP/lj/krzycz
rynek, inwestor, Polska, usa, gospodarka, gazeta prawna, chiński, polsce
IAR