Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" - Czy szkolne biblioteki przeżyją?

0
Podziel się

"Gazeta Wyborcza" pisze, że samorządy przenoszą biblioteki publiczne do szkół. Oznacza to likwidacje szkolnych bibliotek, co według Ministerstwa Edukacji Narodowej jest łamaniem prawa.

bEgeWxDp

Sprzeciwiają się też temu szkolni bibliotekarze - w ich imieniu Związek Nauczycielstwa Polskiego napisał protest do MEN i premiera.
"Gazeta Wyborcza" pisze, że dla szkolnego bibliotekarza przenosiny placówki publicznej do szkoły mogą oznaczać stratę pracy. A nawet jeśli utrzyma etat, traci nauczycielskie przywileje: regulowany przez MEN wzrost pensji w miarę doświadczenia, wakacje i tak zwane pensum. Na te przywileje bibliotekarze ze szkół zapracowali - musieli zdobyć podwójne przygotowanie: bibliotekarskie i pedagogiczne.
"Utrzymywanie bibliotek szkolnych nie opłaca się. Tak jak utrzymywanie publicznych w wynajmowanych lokalach, kiedy w szkołach po reformie oświaty jest dużo wolnego miejsca" - mówi "Gazecie Wyborczej" dyrektor wrocławskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Ociepa.
Tylko że odrębności bibliotek szkolnych broni prawo - według ustawy oświatowej oraz ustawy o bibliotekach nie wolno łączyć placówek szkolnych z publicznymi. Potwierdziło to już MEN. "Czekamy teraz na odpowiedź premiera" - mówi "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP.

"Gazeta Wyborcza"/kry/MagM

bEgeWxDS
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)