Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" - Patrioty w tym roku

0
Podziel się:

Jest szansa, że amerykańskie rakiety Patriot pojawią się w Polsce jeszcze w tym roku. Stanie się tak, jeśli polscy i amerykańscy negocjatorzy dogadają się w sprawie stawki podatku VAT - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza"

Dziennik z zachodnich źródeł dyplomatycznych dowiedział się, że Polacy planują zakończenie rozmów o umieszczeniu w naszym kraju baterii Patriot na przełomie lipca i sierpnia. Podpisalibyśmy wówczas z Amerykanami porozumienie o statusie wojsk amerykańskich w Polsce. Jest ono niezbędne, bo wiadomo już, że patrioty będą obsługiwane wyłącznie przez żołnierzy amerykańskich - w Polsce będzie stacjonować ich około 120.
Ostatnim punktem spornym w negocjacjach pozostaje stawka VAT za kupowane u nas przez Amerykanów usługi i towary - pisze "Gazeta Wyborcza". Amerykanie chcą być zwolnieni z tego podatku, na co nie godzi się Polska. W innych krajach, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze, są oni zwolnieni z płacenia wielu podatków.
Choć rozmowy o stawce VAT utknęły w martwym punkcie, rozmówcy gazety twierdzą, że Polakom bardzo zależy na zamknięciu negocjacji do sierpnia. Jest to konieczne, jeśli patrioty mają się u nas pokazać jeszcze w tym roku. Reszta spornych punktów jest już w zasadzie rozwiązana. Wiadomo, że dwa razy w roku bateria będzie podróżować do baz amerykańskich w Niemczech.

"Gazeta Wyborcza"/kry/to/

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)