Notowania

polska
23.08.2009 22:59

"Gazeta Wyborcza" - Sondaż: polskie kontakty w czasie II wojny światowej

"Gazeta Wyborcza" publikuje wyniki sondażu o kontaktach Polaków z przedstawicielami różnych narodów w czasie drugiej wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Z sondażu wynika, że Polacy najgorzej wspominają kontakty z Ukraińcami. 64 procent respondentów uważa, że były one złe. Drugie miejsce zajęli Niemcy - 63 procent, a trzecie Rosjanie - 57 procent.
Ankietowani pozytywnie ocenili natomiast kontakty z Francuzami - 64 procent uznało, że były one dobre. Kontakty z Anglikami dobrze wspomina 63 procent respondentów, a z Żydami 43 procent.
Zdaniem gazety, na złą pamięć o Ukraińcach wpłynęły zbrodnie popełnione przez nich na Wołyniu w 1943 roku. Współautor badań, socjolog Piotr Kwiatkowski przypuszcza, że kontakty z Niemcami wspomina się lepiej, gdyż od kilkudziesięciu lat trwają wysiłki na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. Tymczasem w stosunkach z Ukraińcami proces ten dopiero się zaczyna.
Sondaż przeprowadził instytut Pentor dla postającego Muzeum Drugiej Wojny Światowej na reprezentatywnej próbie 1200 osób. Wiecej na ten temat - w "Gazecie Wyborczej".

IAR/ "Gazeta Wyborcza"/Siekaj/dabr

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz