Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Wyborcza" Sąd Najwyższy o sędziach i prokuratorach w stanie wojennym

0
Podziel się:

Sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za oskarżanie i skazywanie organizatorów oraz uczestników strajków w pierwszych dniach stanu wojennego - informuje "Gazeta Wyborcza". Jest to skutek uchwały sędziów Sądu Najwyższego.

W zaistniałej sytuacji, IPN będzie zmuszony umorzyć kilkadziesiąt spraw przeciw sędziom i prokuratorom. Od początku istnienia IPN usiłował doprowadzić do procesów sędziów i prokuratorów skazujących po 13 grudnia 1981 roku za czyny, które w myśl dekretu o stanie wojennym stały się przestępstwami, między innymi za niezaprzestanie działalności związkowej czy organizowanie strajków. Chodzi o te skazania i aresztowania, które dotyczyły zdarzeń pomiędzy 13 a 16 grudnia 1981 roku.
Zdaniem IPN w tych sprawach prokuratorzy i sędziowie złamali zasadę niedziałania prawa wstecz, poniewaz skazywali za czyny, które nie były przestępstwem w momencie ich popełniania -czytamy w "Gazecie".
Dekret o stanie wojennym ogłoszony został w radiu i telewizji 13 grudnia. W "Dzienniku Ustaw" - który jest oficjalną formą publikacji - ukazał się 17 grudnia, z datą 14 grudnia. Prawo zawsze obowiązuje od dnia ogłoszenia, bo inaczej obywatele nie byliby mu się w stanie podporządkować. Sąd Najwyższy uznał, że sędziowie i prokuratorzy nie mieli oficjalnej wiedzy o antydatowaniu dekretu, więc nie mogli z tego powodu odmówić jego stosowania.
Uchwała sedziów Sądu Najwyższego praktycznie oznacza zamknięcie śledztw IPN w tych sprawach. Nie ma wprawdzie mocy powszechnie obowiązującej, ale praktyka jest taka, że tego rodzaju uchwały wpisywane do Księgi Zasad Prawnych sądy traktują jako wiążące.
Więcej w "Gazecie Wyborczej".

iar/GazetaWyborcza/as/dj

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)