Notowania

wiadomości
25.04.2013 17:54

Generał Maczek ma swojego tulipana

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowa odmiana tulipana wyhodowana w Holandii otrzymała nazwę "Generał Stanisław Maczek". Jest koloru czerwono-malinowego z białym brzegiem. Jej publiczna prezentacja odbyła się dziś w warszawskiej rezydencji Królestwa Niderlandów w Warszawie. Tulipana wyhodował holenderski ogrodnik Jana Ligtharta. Ten proces zajął mu 16 lat.
Generał Maczek zapisał się w pamięci Holendrów podczas II wojny światowej. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców. Formacja, którą dowodził - Pierwsza Dywizja Pancerna - zasłużyła się szczególnie w wyzwalaniu tego kraju. Wsławiła się między innymi w walkach o Bredę i wyzwoleniem tego miasta.
"Wraz ze swoją dywizją wyzwolił wiele miast we Francji, Belgii i Holandii, ale to właśnie mieszkańcy Bredy byli szczególnie wdzięczni, ponieważ podczas dwudniowych walk miasto ani żaden z jego mieszkańców nie ucierpieli - mówił doradca rolny Ambasady Królestwa Niderlandów Toine van Poppel . W uroczystościach pierwszej prezentacji tulipana wziął udział syn generała, profesor Andrzej Maczek. Podkreślał, że jest wiele osób, którym chciałby za ten gest podziękować. Ale najbardziej ucieszyłby się jego ojciec - tłumaczył profesor. " Tulipan nazwany po nim dałby mu wielką przyjemność. Tym bardziej, że prezentacja odbywa się dziś w dniu urodzin królowej. Dla mnie jest to wielkim zaszczytem być ojcem chrzestnym własnego ojca " - powiedział Andrzej Maczek. Po tych słowach zostały odegrane dwa hymny: Polski i Holenderski.
W uroczystości brali też udział weterani 1 Polskiej Dywizji Pancernej.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz